ECA tworzy listę obliczając koszty życia w miastach na podstawie kilku czynników, w tym średniej ceny podstawowych artykułów gospodarstwa domowego, takich jak mleko i olej kuchenny, czynsz, usługi komunalne, transport publiczny i siła lokalnej waluty. To już trzeci rok z rzędu, kiedy Hongkong zdobył wątpliwy zaszczyt bycia najdroższym miastem na świecie w indeksie ECA. Indeks tworzony jest z myślą o ekspatach i emigrantach zarobkowych – pisze CNN.

Obecnie to Azja jest najdroższym kontynentem, a pięć miast – Hongkong, Tokio, Szanghaj, Kanton i Seul – wylądowało w pierwszej dziesiątce listy amerykańskiej firmy świadczącej usługi dla pracowników delegowanych, ekspatów i emigrantów. CNN zauważa, że na liście jest także Tel Awiw znajdujący się w Azji Mniejszej na Bliskim Wschodzie, więc w zasadzie na liście jest aż 6 miast azjatyckich.

Lee Quane, dyrektor regionalny ECA na Azję, wyjaśnił, że powodem rosnącej obecności Chin kontynentalnych w indeksie jest siła chińskiego juana w stosunku do innych głównych walut.

10 najdroższych miasta świata

1. Hongkong

2. Nowy Jork

3. Genewa

4. Londyn

5. Tokio

6. Tel Awiw

7. Zurich

8. Szanghaj

9. Guangzhou

10. Seul

Które miasta są niżej w rankingu niż w poprzednich latach? Paryż, który w przeszłości był na szczycie listy ECA, wypadł z pierwszej trzydziestki. Odpadły również Madryt, Rzym i Bruksela. „Prawie każde większe miasto strefy euro odnotowało w tym roku spadek w rankingach, ponieważ w ciągu ostatnich 12 miesięcy euro radziło sobie gorzej niż dolar amerykański i funt brytyjski” – wyjaśnia Quane. Pewną rolę mogą również odgrywać czynniki zewnętrzne, takie jak polityka i konflikty międzynarodowe. Inwazja Rosji na Ukrainę i towarzyszące jej sankcje nałożone przez wiele krajów spowodowały, że Moskwa znalazła się na 62. miejscu, a Petersburg na 147. miejscu.

Najdroższym miastem Europy jest w tym roku Genewa w Szwajcarii, która znalazła się na trzecim miejscu po Hongkongu i Nowym Jorku. Szwajcaria używa franka szwajcarskiego zamiast euro.