ECA tworzy listę obliczając koszty życia w miastach na podstawie kilku czynników, w tym średniej ceny podstawowych artykułów gospodarstwa domowego, takich jak mleko i olej kuchenny, czynsz, usługi komunalne, transport publiczny i siła lokalnej waluty. To już trzeci rok z rzędu, kiedy Hongkong zdobył wątpliwy zaszczyt bycia najdroższym miastem na świecie w indeksie ECA. Indeks tworzony jest z myślą o ekspatach i emigrantach zarobkowych – pisze CNN.
Obecnie to Azja jest najdroższym kontynentem, a pięć miast – Hongkong, Tokio, Szanghaj, Kanton i Seul – wylądowało w pierwszej dziesiątce listy amerykańskiej firmy świadczącej usługi dla pracowników delegowanych, ekspatów i emigrantów. CNN zauważa, że na liście jest także Tel Awiw znajdujący się w Azji Mniejszej na Bliskim Wschodzie, więc w zasadzie na liście jest aż 6 miast azjatyckich.
Lee Quane, dyrektor regionalny ECA na Azję, wyjaśnił, że powodem rosnącej obecności Chin kontynentalnych w indeksie jest siła chińskiego juana w stosunku do innych głównych walut.
10 najdroższych miasta świata
1. Hongkong
2. Nowy Jork
3. Genewa
4. Londyn
5. Tokio
Unikalna oferta
Tylko 5,90 zł/miesiąc
6. Tel Awiw
7. Zurich
8. Szanghaj
9. Guangzhou
10. Seul
Które miasta są niżej w rankingu niż w poprzednich latach? Paryż, który w przeszłości był na szczycie listy ECA, wypadł z pierwszej trzydziestki. Odpadły również Madryt, Rzym i Bruksela. „Prawie każde większe miasto strefy euro odnotowało w tym roku spadek w rankingach, ponieważ w ciągu ostatnich 12 miesięcy euro radziło sobie gorzej niż dolar amerykański i funt brytyjski” – wyjaśnia Quane. Pewną rolę mogą również odgrywać czynniki zewnętrzne, takie jak polityka i konflikty międzynarodowe. Inwazja Rosji na Ukrainę i towarzyszące jej sankcje nałożone przez wiele krajów spowodowały, że Moskwa znalazła się na 62. miejscu, a Petersburg na 147. miejscu.
Najdroższym miastem Europy jest w tym roku Genewa w Szwajcarii, która znalazła się na trzecim miejscu po Hongkongu i Nowym Jorku. Szwajcaria używa franka szwajcarskiego zamiast euro.