Marek Wierciszewski

Chiny pomagają Rosji w wojnie? To może zaszkodzić gospodarce

Amerykańska administracja ma dowody na wspieranie przez Chiny rosyjskiego wysiłku wojennego. To miałoby daleko idące konsekwencje nie tylko geopolityczne, ale także gospodarcze.

Recesja „nieuwzględniona w cenach akcji”? Pesymistyczna prognoza

Seria słabych danych makro oraz oczekiwany spadek prognoz zysków przemawiają za przeceną akcji w nadchodzących miesiącach – ocenia Marko Kolanovic z banku JPMorgan.

Gaz o ponad 80 proc. tańszy niż na szczycie. Oto najnowsze prognozy

Odbicie cen gazu po przecenie wytraciło impet. Najnowsze prognozy wskazują, że z zapełnieniem europejskich magazynów na kolejny sezon grzewczy nie będzie problemu.

Rynki wschodzące dają zarobić. To już hossa?

Pocovidowe otwarcie Chin oraz osłabienie dolara napędzają falę zwyżek cen aktywów na rynkach wschodzących. Zdaniem specjalistów mają one jeszcze potencjał, ale o przejściu ze strukturalnej bessy do strukturalnej hossy wciąż mówić nie można.

Ludność Chin skurczy się o dziesiątki milionów. Skutki będą fatalne

Pierwszy od ponad 60 lat spadek liczby ludności Chin to dopiero początek, bo Państwu Środka może grozić prawdziwa zapaść demograficzna. Zdaniem ośrodka Bloomberg Economics dla drugiej co do wielkości gospodarki świata będzie to niosło fatalne skutki.

Ropa najgorsze ma za sobą? Goldman Sachs prognozuje hossę na rynkach surowców

Mimo słabego początku roku surowce mają na 2023 r. najlepsze perspektywy spośród wszystkich klas aktywów – ocenia bank Goldman Sachs.

Rajd na europejskich giełdach? Jest jeszcze potencjał

Trwający od ponad trzech miesięcy rajd na europejskich rynkach akcji może się utrzymać, bo zdaniem banku Morgan Stanley wciąż są one bardziej atrakcyjne od amerykańskich.

Kurs bitcoina rośnie. Najlepszy dla kryptowaluty początek roku od 2020 r.

Rajd na rynkach sprawił, że inwestorzy przypomnieli sobie o bitcoinie. Od początku roku kryptowaluta podrożała o ponad jedną czwartą.

Pierwsze kroki na drodze do powstania anty-OPEC

Tak jak w II połowie XX wieku producenci ropy zbuntowali się, zakładając kartel OPEC, tak teraz sytuacja dojrzewa do tego, by to samo zrobili nabywcy surowca.

Szwecja największym eksporterem elektryczności w Europie

Zmiana w roli największego eksportera elektryczności w Europie. To efekt kryzysu energetycznego.