Marek Wierciszewski

Ogromny nadmiar węgla w Europie. Potaniał o 80 proc.

W ciągu zaledwie kilku miesięcy sytuacja na europejskim rynku węgla energetycznego bardzo się zmieniła. Ceny są już o 80 proc. niższe niż na szczycie.

Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?

Przecena tureckiej waluty może zajść dużo dalej, jeśli po wyborczym zwycięstwie Recepa Tayyipa Erdogana obecna polityka pieniężna w Turcji będzie kontynuowana.

Polskiej gospodarce grozi pułapka średniego dochodu

Polskę charakteryzują wszystkie cztery cechy gospodarek, które dotąd wpadały w pułapkę średniego dochodu – ostrzega Bartosz Szyma, inwestor i programista, który wystąpił z prezentacją na konferencji "WallStreet 27".

Wojna o półprzewodniki rozgorzała z nową siłą

W geopolitycznej konfrontacji, która po rosyjskiej inwazji na Ukrainę weszła na nowy poziom, jedna z głównych bitew toczy się o półprzewodniki.

Inflacja w Polsce spadnie poniżej 10 proc.? Ekonomista: To jeszcze w tym roku

Z obecnego kryzysu energetycznego Europa ma szanse wyjść wzmocniona, a w Polsce inflacja spadnie poniżej 10 proc. jeszcze w tym roku – uważa ekonomista Marek Zuber, który gościł na konferencji inwestorskiej Wall Street.

Produkty finansowe będą tańsze? UE rozważa reformę, która na to pozwoli

Komisja Europejska (KE) przedstawiła w środę plany regulacji ograniczających opłaty obciążające konsumentów kupujących produkty finansowe oraz inwestycyjne.

Na rynku ropy naftowej zagościł skrajny pesymizm

Takiego czarnowidztwa w podejściu do rynku ropy nie było co najmniej od 12 lat. W razie poprawy fundamentów to może jednak doprowadzić do silnych zwyżek.

Kto najskuteczniej sięgnie po AI, najwięcej zyska

Używanie przez pracowników narzędzi sztucznej inteligencji znacznie zwiększa ich wydajność. Ale na efekty trzeba jeszcze poczekać.

Sztuczna inteligencja stworzyła obrazy „idealnych” kobiet i mężczyzn. Są kontrowersje

Wizerunki „idealnych” kobiet i mężczyzn stworzone przez sztuczną inteligencję powstały w oparciu o media społecznościowe i są w dużej mierze nierealistyczne – ostrzega Bulimia Project, grupa szerząca świadomość bulimii.

Dług USA. Będzie porozumienie, ale bez nerwów się nie obędzie

Prezydent Joe Biden skróci swoją podróż do Azji, jednak na gładkie rozwiązanie kryzysu wokół limitu zadłużenia się nie zanosi.