Marek Wierciszewski

Odprawa tysiąc razy wyższa od zarobków? Nowy prezydent: Dość tego!

Będący idolem libertarian prezydent Argentyny Javier Milei chce uelastycznić prawo pracy. Doprowadza ono do takich sytuacji, że bankowcowi zarabiającemu poniżej 11 tys. dol. miesięcznie sąd przyznał odprawę w wysokości… 10 mln dol.

Mamy nowy Gazprom? UE znów uzależniona od jednego potężnego dostawcy gazu

Norweski Equinor zapewnia 20 proc. gazu importowanego przez UE. Równie silną pozycję miał jeszcze tylko powiązany z Kremlem potentat gazowy Gazprom.

Ostatnia posiadłość w Arktyce wystawiona na sprzedaż. Cena astronomiczna

Oferta sprzedaży liczącej prawie 15 tys. akrów działki na Spitzbergenie jest elektryzująca głównie ze względu na geopolityczne znaczenie jej lokalizacji – w regionie rozpychają się Chiny i Rosja.

Produkcja e-aut generuje wyższe emisje CO2 niż modeli spalinowych

Ostatnie postępy w recyklingu aut elektrycznych dają nadzieję, że ich produkcja nie będzie generowała o wiele wyższych emisji CO2 niż w przypadku aut spalinowych.

Zamykali elektrownie atomowe, teraz będą je znów uruchamiać. Oto dlaczego

Część zamkniętych w USA reaktorów atomowych zacznie znów działać. Zdaniem finansistów to pociągnie w górę ceny uranu, określanego mianem „zielonej inwestycji dla realistów”.

Opłaty za emisje zrewolucjonizują morskie przewozy

Uwzględnianie w kalkulacjach opłat za emisje sprawia, że morscy przewoźnicy towarowi inwestują w kontenerowce na zielony metanol. Dzięki temu dekarbonizacja tej skrajnie nieprzyjaznej klimatowi branży wreszcie ruszy z miejsca.

Kakao w Biedronce ledwie o 13 proc. droższe niż na giełdzie towarowej. Okazja?

Surowiec użyty w kakao, które obecnie stoi na sklepowych półkach, został zakupiony po cenach dużo niższych od obecnych. Jednak głębokie globalne niedobory kakao oznaczają, że niebawem zapłacimy za nie około dwa razy więcej.

Złoty w górę czy w dół? Analitycy nie są zgodni

Dobrze sobie ostatnio radzący za sprawą zmian politycznych złoty może wkrótce stracić siłę – ostrzega Commerzbank. Część analityków jest jednak przeciwnego zdania.

Przez pogodę w Afryce walentynki będą mniej słodkie?

Ekstremalna pogoda na zachodzie Afryki napędza wzrost cen kakao. Przy również drożejącym cukrze oznacza to, że pod presją pozostaną ceny czekolady i słodyczy.

Używane auta elektryczne tanieją szybciej, niż się spodziewano

Do niedawna nabywca nowego elektryka mógł liczyć, że będzie on tracił na wartości powoli. Ale ostatnio się to jednak zmienia, a to tworzy poważne zagrożenie dla przyszłości zielonej rewolucji w motoryzacji.