Brexit bije Brytyjczyków po kieszeniach. Drastyczny wzrost kosztów zakupów

Opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię odbiło się niekorzystnie na kosztach życia Brytyjczyków.

Publikacja: 02.12.2022 13:50

Brexit bije Brytyjczyków po kieszeniach. Drastyczny wzrost kosztów zakupów

Foto: Bloomberg

Naukowcy z Centre for Economic Performance z London School of Economics (LSE) postanowili zbadać jaki był wpływ brexitu na ceny konsumenckie produktów spożywczych. Chcieli w ten sposób dowiedzieć się, w jakim stopniu na gospodarstwa domowe przeniesione zostały koszty biurokracji wynikającej z opuszczenia Unii Europejskiej. I nie mają optymistycznych wniosków.

Czytaj więcej

UE odcina się od Londynu. Rozliczanie derywatów przejdzie do Frankfurtu

- Stwierdziliśmy, że opuszczenie Unii Europejskiej spowodowało wzrost cen produktów żywnościowych o 3 procent rocznie, co doprowadziło do wzrostu o 6 procent w ciągu dwóch lat – piszą naukowcy z cytowanym przez „The Guardian” raporcie.

Z wyliczeń naukowców opublikowanych w raporcie, którego tytuł w wolnym tłumaczeniu brzmi „Bariery pozataryfowe a ceny konsumpcyjne: dowody z Brexitu”, wynika, że opuszczenie Unii wpłynęło na wzrost kosztów żywności na rynku o 5,84 mld funtów, co średnio na gospodarstwo domowe daje 210 funtów w ciągu dwóch lat. Przy czym średnia nie oddaje tego, jak koszty rozłożyły się w społeczeństwie.

Według badaczy CEP LSE znacznie mocniej odczuli ten wzrost cen najbiedniejsi, którym brexit dorzucił 1,1 procent wzrostu kosztów utrzymania, podczas gdy 10 procentom najzamożniejszych gospodarstw domowych brexit dołożył raptem 0,7 proc. wzrostu kosztów utrzymania.

Czytaj więcej

Znany propagator brexitu domaga się większej liczby imigrantów

- Firmy stanęły w obliczu wyższych kosztów i większość z nich przerzuciły na konsumentów – powiedział Richard Davies, profesor University of Bristol i współautor raportu.

Davies zauważył też, że na brexicie skorzystali krajowi producenci żywności, dzięki mniejszej konkurencji ze strony importu z Unii Europejskiej. Zyski krajowych firm o miliard funtów przewyższyły straty konsumentów z powodu brexitu.

Raport Centre for Economic Performance London School of Economics został opublikowany chwilę po ogłoszeniu poziomu inflacji w listopadzie, która w Wielkiej Brytanii sięgnęła 12,4 procent. Główny wpływ na wzrost inflacji miały w listopadzie ceny podstawowych artykułów spożywczych, które w większości są importowane.

Czytaj więcej

Rekord wakatów na brytyjskim rynku pracy
IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Gospodarka
Węgry mogą rozważyć wejście do strefy euro po 2030 roku
Gospodarka
PANA zaprasza na konferencję „Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego-odpowiedzialność instytucji, odpowiedzialność biznesu”.
Gospodarka
Transformacja Polski. Tych zmian nie wolno zatrzymać
Gospodarka
Leszek Balcerowicz: Gospodarka nie powinna podlegać rozkazom polityków