Spadło tempo wzrostu zatrudnienia w USA

Kolejny miesiąc z rzędu spada liczba nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Ekonomiści ostrzegają, że może mieć to wpływ na decyzję Fedu.

Publikacja: 07.05.2016 15:48

W lutym bieżącego roku przybyło w Stanach Zjednoczonych 233,000 nowych miejsc pracy, natomiast już w marcu - 208,000. W kwietniu ta liczba obniżyła się jeszcze mocniej do zaledwie 160,000. Najmniejszy wzrost zatrudnienia został zaobserwowany w sektorze doradztwa biznesowego (65,000 nowych miejsc pracy) oraz opieki medycznej (44,000). Stopa bezrobocia utrzymała się natomiast niezmiennie na poziomie 5 proc.

Sytuacja na amerykańskim rynku pracy jest ściśle analizowana przez ekonomistów, ponieważ może wpłynąć na decyzję w sprawie stóp procentowych podczas posiedzenia Fedu zaplanowanego na 14-15 czerwca. Nieoczekiwanie silny spadek tempa zatrudnienia według niektórych analityków może zmniejszyć szansę na podwyższenie stóp procentowych.

– Lepiej, żeby ci, którzy liczyli na czerwcową podwyżkę, nie patrzyli na to, co się teraz dzieje na rynku pracy. Wyniki są bardzo niezadawalające, a jeszcze gorzej prezentuje się badanie gospodarstw domowych – twierdzi Luke Bartholomew, kierownik inwestycyjny w grupie Aberdeen Asset Management.

Choć kwietniowe dane dotyczące zatrudnienia nie wyglądają najlepiej, zwolenników prognozowanej podwyżki może pocieszyć wzrost płac oraz godzin przepracowanych w tygodniu roboczym. Zgodnie z oficjalnymi danymi, wielkość średniego godzinnego wynagrodzenia urosła w ostatnim miesiącu o 2,5 proc.

- Nieco lepszą wiadomością są płace, które wzrosły trochę powyżej oczekiwań. To jednak prawdopodobnie nie wystarczający powód dla Fedu, by podnieść stopy procentowe – ocenia Bartholomew.

Z jego poglądami nie zgadza się z kolei główny ekonomista firmy badawczo-konsultingowej Capital Economics, Paul Ashworth. Jego zdaniem podwyżka jest wciąż możliwa, a wzrost płac powinien uspokoić liczące na nią osoby.

W grudniu ubiegłego roku Fed po raz pierwszy od 10 lat zdecydował się na podwyższenie stóp procentowych. Zgodnie z prognozami urzędników amerykańskiego banku centralnego, w tym roku może dojść jeszcze do dwóch podwyżek. Jak dotąd jednak wahania danych gospodarczych powstrzymały radę od podjęcia ostatecznej decyzji. Jednym z hamulców mogło być spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, które w pierwszym kwartale bieżącego roku wyniosło 0,5 proc.

Gospodarka
Unia uderza w tankowce i sojuszników Rosji. 200 jednostek na czarnej liście
Gospodarka
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka
„Zachodni biznes opuszczał Rosję we łzach”. Kto tak twierdzi?
Gospodarka
Rośnie kapitalizacja spółek Skarbu Państwa, a to nie wszystkie korzyści
Gospodarka
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki