Ostatnio Agencja rozpoczęła negocjacje w sprawie kolejnych czterech nowych inwestycji. W sumie PAIIZ prowadzi teraz rozmowy w sprawie 153 projektów z różnych krajów, których łączna wartość przekracza 2,8 miliarda euro. Jeśli wszystkie zostałyby sfinalizowane, zatrudnienie znajdzie ponad 30,5 tys. osób.
Niekwestionowanym liderem napływu nowych projektów do Polski są Stany Zjednoczone. 51 amerykańskich inwestycji znajdujących się obecnie w portfelu PAIIZ ma wartość 780,95 mln euro i może przynieść 7315 nowych miejsc pracy. Na drugim miejscu znajdują się inwestorzy z Niemiec – negocjowanych jest 21 niemieckich projektów wartych 289,7 mln euro i planujących 4443 nowych miejsc pracy. Trzecia w rankingu największych inwestorów jest Francja: w grę wchodzi 11 przedsięwzięć o wartości 197,7 mln euro, mogących przynieść 2606 etatów. Kolejne kraje – potencjalne źródła napływu nowych inwestycji to Wielka Brytania – 8 projektów, a także Indie i Kora Południowa – po 7 projektów.
W rankingu branż najpopularniejszym jest sektor nowoczesnych usług biznesowych – 36 projektów wartych 36,3 mln euro, planujących zatrudnienie ponad 10 tys. pracowników. Druga jest motoryzacja: 32 rozważane inwestycje przyniosłyby nakłady w wysokości prawie 590 mln euro i 7,1 tys. miejsc pracy. Kolejne branże to przemysł spożywczy, lotniczy, drzewny oraz ICT.
Coraz większego znaczenia nabierają inwestycje z krajów skandynawskich, które w ciągu ostatnich 10 lat zainwestowały w Polsce ponad 11 mld euro. Jak wynika z przedstawionego w ubiegłym tygodniu raportu Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, największym inwestorem pozostaje Szwecja. Jej inwestycje w Polsce są warte prawie 7 mld euro, czyli przeszło połowę całego zainwestowanego przez Skandynawów kapitału. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest przeszło 2,1 tys. przedsiębiorstw z kapitałem skandynawskim, z czego połowa działa już od blisko 10 lat. Największą część stanowią firmy z Danii (878) oraz Szwecji (694), mniej natomiast jest firm norweskich (369) i fińskich (196). Obecnie w portfelu PAIIZ prowadzonych jest 9 projektów inwestycyjnych pochodzących z krajów skandynawskich o łącznej wartości 57 mln euro. W przypadku realizacji wszystkich projektów zatrudnienie znajdzie ponad 17 tys. osób.
Według PAIIZ, inwestycje skandynawskie w Polsce są bardzo zróżnicowane pod względem sektorów. Dominuje przemysł drzewny, opakowaniowy oraz centra usług dla biznesu. Ze względu na bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego inwestycje skandynawskie w dużej mierze lokowane są w północnej części kraju. - Właśnie bliskość brzegów Bałtyku jest dla firm z Północy jednym ze znaczących atutów Polski, która jest dla nich zresztą jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji – twierdzi prezes PAIIZ, Sławomir Majman.