Szwedom QE odbija się czkawką

Ilościowe luzowanie polityki pieniężnej (quantitative easing) powinno obniżać rentowności papierów dłużnych o dłuższym terminie wykupu.

Publikacja: 24.06.2015 10:25

Tymczasem szwedzki bank centralny Riksbank skupując z rynku obligacje zmniejsza jego płynność ii podbija rentowności. To niepokoi inwestorów przywiązujących wielka wagę do głębokości rynku.

- Uwarunkowania finansowe- kurs waluty i rentowności obligacji - podążają w złym kierunku- uważa Roger Josefson, główny ekonomista Danske Bank w Sztokholmie. Na rynku panuje przeświadczenie, że Riksbank dąży do obniżki rentowności papierów dłużnych i osłabienia korony, ale ostatnio mamy do czynienia z całkowicie odmienna sytuacją - zwraca uwagę.

W przypadku 10-letnich obligacji szwedzkiego rządu, w kwietniu rentowność wynosiła 0,2 proc. a we wtorek było to 1,1 proc. Papiery pięcioletnie miały wcześniej rentowność poniżej zera a obecnie podskoczyła do 0,4 proc.

Chociaż spready szwedzkich papierów zawęziły się w stosunku do długu niemieckiego inwestorzy wciąż zarabiają 15 punktów bazowych więcej trzymając szwedzkie 10-letnie obligacje o ratingu AAA niż gdyby mieli w portfelu podobne papiery niemieckiego rządu.Według ekspertów Danske Banku głównym problemem jest pustka na rynku transakcji repo z powodu polityki Riksbanku.

Tymczasem wyższa rentowność obligacji zwiększa atrakcyjność korony. Od połowy lutego, kiedy Riksbank zacząl skupować z rynku obligacje, szwedzka waluta zyskała ponad 4 proc. wobec euro. W stosunku dom korony norweskiej podskoczyła o 5 proc. a 3 proc. wobec dolara amerykańskiego.

Według Nordea Bank kurs korony szwedzkiej jest 3 proc. powyżej prognozowanego przez bank centralny, w odniesieniu do do kursu wymiany ważonego handlem zagranicznym. W tej sytuacji w przypadku spadku cen importu Riksbankowi trudno będzie zwalczać dezinflację.

Na skup obligacji Riksbank przeznaczył równowartość 10 miliardów dolarów gdyż próbuje pobudzić wzrost cen konsumpcyjnych po miesiącach deflacji. Ta kwota to 14 proc. wartości rynku tych papierów , czyli 3 proc. szwedzkiego produktu krajowego brutto. Próby rozszerzenia programu skupu mogą zaszkodzić i ta już ograniczonej podaży papierów skarbowych , obawiają się specjaliści banków SEB i Danske. Tymi problemami Riksbank ma się zająć na posiedzeniu 1 lipca 2015 roku.

W. Z. Bloomberg

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne