Norwegia: historyczna obniżka stóp procentowych

W Norwegii padł kolejny rekord. Bank centralny - Norges Bank obniżył stopy procentowe z poziomu 1proc. do 0,75 proc.

Publikacja: 25.09.2015 17:25

Norwegia: historyczna obniżka stóp procentowych

Foto: Bloomberg

Decyzja Norges Bank o obniżeniu stóp była niespodziewana. Aż 7 na 9 analityków współpracujących z norweskim portalem ekonomicznym E24 zakładało utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

- Perspektywa wzrostu dla norweskiej gospodarki oddala się – powiedział na konferencji prasowej zwołanej w Oslo po ogłoszeniu decyzji szef norweskiego banku centralnego Oystein Olsen.

Gospodarka oliwiona ropą

Spowolnienie norweskiej gospodarki jest związane z sytuacją na rynku paliwowym. Szacuje się, że już 22 tysięcy Norwegów straciło pracę w tym sektorze lub przeszło na tak zwany „permittering", czyli okres spoczynku, w którym pracownikowi przysługuje zasiłek dla bezrobotnych, choć pozostaje on zatrudniony i w założeniu ma powrócić na stanowisko pracy, kiedy pracodawca będzie miał dla niego nowe zadania. Norwescy ekonomiści opisując sytuację ekonomiczną swojego kraju używają zwrotu „gospodarka naoliwiona ropą" i niepokoją się, na ile spadek cen ropy na światowym rynku wpłynie na życie przeciętnego Nordmanna.

Norges Bank spodziewa się, że bezrobocie w Norwegii będzie jeszcze wzrastać, by w przyszłym roku osiągnąć pułap 4,5 proc. Obecnie stopa bezrobocia to 4,3 proc.

Spada wartość korony norweskiej

Wzrost bezrobocia najciężej odbija się zwykle na osobach o najkrótszym stażu pracy oraz migrantach zarobkowych, jednak na razie Polacy zatrudnieni nad fiordami nie odczuwają dużych zmian. W branży paliwowej pracuje stosunkowo niewielu specjalistów z Polski, o wiele więcej zatrudnionych jest w branżach: budowlanej, remontowej, restauracyjnej i sprzątającej.

Spowolnienie w gospodarce odczują jednak wszyscy, którzy zarabiają w koronach norweskich, bowiem waluta norweska systematycznie osłabia się względem dolara, euro, złotego oraz szwedzkiej korony. Po wczorajszej decyzji o obniżeniu stóp procentowych norweska korona stała się po tańsza od korony szwedzkiej. Ostatni raz norweska waluta była tak słaba, względem waluty sąsiada, 15 lat temu.

- To, co najszybciej zauważalne, to spadek kursu korony norweskiej, który niepokoi wszystkich zarabiających w tej walucie - komentuje Aleksandra F. Eriksen, prezes zarządu firmy konsultingowej Polish Connection. - Dla blisko 120 tysięcy Polaków pracujących obecnie w Norwegii, bo tylu migrantów z nad Wisły jest tu według nieoficjalnych szacunków, to zła wiadomość. Norwegom psuje humor także fakt, że na tradycyjne ferie jesienne będą musieli wydać nawet o 32 proc. więcej niż rok wcześniej, a Polaków martwi, że wyślą do rodzin relatywnie mniej – dodaje Aleksandra F. Eriksen.

Gospodarka
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka
„Zachodni biznes opuszczał Rosję we łzach”. Kto tak twierdzi?
Gospodarka
Rośnie kapitalizacja spółek Skarbu Państwa, a to nie wszystkie korzyści
Gospodarka
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski