Koszmar za 2 biliony dolarów prześladuje traderów

Wielka wyprzedaż akcji na europejskich giełdach w czwartym kwartale 2018 roku wciąż jest żywym wspomnieniem, a ostatnia seria złych informacji jeszcze bardziej zwiększyła nerwowość traderów. Inwestorzy zastanawiają się, czy możliwy jest nawrót paniki, która zmiotła z rynku ponad 2 biliony dolarów?

Aktualizacja: 26.09.2019 18:33 Publikacja: 26.09.2019 13:10

Koszmar za 2 biliony dolarów prześladuje traderów

Foto: Bloomberg

Na pierwszy rzut oka obecnie sytuacja jest inna, gdyż Europejski Bank Centralny właśnie postanowił mocniej wesprzeć koniunkturę gospodarczą, a jeśli chodzi o Stany Zjednoczone inwestorzy nie spodziewają się recesji co najmniej do końca przyszłego roku.

Jednak rozczarowujące dane z Francji i Niemiec zaalarmowały fanów akcji, które w tym roku dały zarobić już 19 proc. Lars Kreckel, strateg w Legal&General Investment Management, twierdzi , że ryzyko recesji w strefie euro jest duże, dlatego niedoważa akcje spółek europejskich w swoim portfelu w stosunku do walorów korporacji amerykańskich. Jak na ironię pesymistyczne nastawienie do akcji europejskich może złagodzić ryzyko wyprzedaży w końcówce tego roku. Z funduszy europejskich akcji w tym roku odpłynęło już prawie 100 miliardów dolarów i - jak wynika z ankiety Bank of America - są one najmniej popularnymi aktywami w skali globalnej. Co więcej, jak przypomina Bloomberg, prawie w każdym miesiącu tego roku obniżki prognoz wzrostu zysków europejskich firm przeważały nad podwyżkami.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna
Giełda
Krajowy rynek w oczekiwaniu na decyzję RPP
Giełda
Ciężki początek sesji nad Wisłą
Giełda
Debiuty lekko odbiły. Ale na optymizm za wcześnie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem