Reklama
Rozwiń

Koszmar za 2 biliony dolarów prześladuje traderów

Wielka wyprzedaż akcji na europejskich giełdach w czwartym kwartale 2018 roku wciąż jest żywym wspomnieniem, a ostatnia seria złych informacji jeszcze bardziej zwiększyła nerwowość traderów. Inwestorzy zastanawiają się, czy możliwy jest nawrót paniki, która zmiotła z rynku ponad 2 biliony dolarów?

Aktualizacja: 26.09.2019 18:33 Publikacja: 26.09.2019 13:10

Koszmar za 2 biliony dolarów prześladuje traderów

Foto: Bloomberg

Na pierwszy rzut oka obecnie sytuacja jest inna, gdyż Europejski Bank Centralny właśnie postanowił mocniej wesprzeć koniunkturę gospodarczą, a jeśli chodzi o Stany Zjednoczone inwestorzy nie spodziewają się recesji co najmniej do końca przyszłego roku.

Jednak rozczarowujące dane z Francji i Niemiec zaalarmowały fanów akcji, które w tym roku dały zarobić już 19 proc. Lars Kreckel, strateg w Legal&General Investment Management, twierdzi , że ryzyko recesji w strefie euro jest duże, dlatego niedoważa akcje spółek europejskich w swoim portfelu w stosunku do walorów korporacji amerykańskich. Jak na ironię pesymistyczne nastawienie do akcji europejskich może złagodzić ryzyko wyprzedaży w końcówce tego roku. Z funduszy europejskich akcji w tym roku odpłynęło już prawie 100 miliardów dolarów i - jak wynika z ankiety Bank of America - są one najmniej popularnymi aktywami w skali globalnej. Co więcej, jak przypomina Bloomberg, prawie w każdym miesiącu tego roku obniżki prognoz wzrostu zysków europejskich firm przeważały nad podwyżkami.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Giełda
WIG20 z trudem brnie na nowe szczyty
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Giełda
Rynek kapitałowy dzięki innowacyjnym spółkom może wrzucić wyższy bieg
Giełda
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Giełda
Spokojny początek tygodnia na GPW
Giełda
Mniej na sponsoring i cele społeczne. Spółki z WIG20 ograniczają wydatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama