Aktualizacja: 03.12.2019 21:00 Publikacja: 03.12.2019 21:00
Foto: Bloomberg
Po kilku miesiącach marazmu segment małych spółek skupionych w WIG80 znów przyciągnął uwagę inwestorów. Duża w tym zasługa dopiero zakończonego sezonu publikacji wyników kwartalnych, które przyniosły sporo pozytywnych zaskoczeń w tym segmencie, co mogło zachęcić część inwestorów do kupowania ich walorów. W efekcie małe spółki przewodziły zwyżkom w ostatnich tygodniach, wypracowując w samym listopadzie 3,6 proc. zysku. W porównaniu z 1,6-proc. stratą indeksu WIG20 wynik ten może dawać nadzieję na pozytywną zmianę w tym segmencie rynku. Z takiego założenia wychodzą przynajmniej eksperci biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych. W listopadzie pokazali, że można zarabiać w okresie zmiennej koniunktury na rynku i jak ważna jest odpowiednia selekcja firm w portfelu. Duża ekspozycja portfeli na segment małych i średnich firm miała pozytywne przełożenie na wypracowane przez nie dodatnie stopy zwrotu. Uśredniona stopa zwrotu z ich inwestycji była w zakończonym miesiącu 3,7 proc. na plusie, podczas gdy indeks szerokiego rynku spadł o 0,5 proc.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Piątek na GPW stał pod znakiem rekordów. WIG20 ustanowił nowy rekord hossy., WIG, mWIG40 oraz sWIG80 ustanowiły...
WIG, mWIG40 oraz sWIG80 podczas czwartkowej sesji ustanowiły nowe historyczne rekordy. Na plusie, niemal przez c...
Po wczorajszych znacznych spadkach, ale i kontrze pod koniec sesji, w środę główne warszawskie indeksy rosną. Pu...
Choć na większości europejskich rynków jest dziś w miarę spokojnie, to na krajowych inwestorów najwyraźniej padł...
W pierwszym kwartale w Europie przeprowadzono więcej IPO niż rok temu. W statystykach mocno zaznaczyła się polsk...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas