Na otwarciu WIG wzrósł o 0,15 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,21 proc. do 2409,44 pkt. Ostatnie sesje charakteryzowały się bardzo niewielką aktywnością inwestorów i są małe szanse, aby dzisiejsza pod tym względem czymś się wyróżniała. W kalendarzu makro nie ma dziś ważnych publikacji. Warto ewentualnie odnotować dane o listopadowej inflacji we Włoszech (godz. 11) oraz indeks podpisanych umów kupna domów w USA (godz. 16).

Kończący się miesiąc nie okazał się dla inwestorów łaskawy. Od początku grudnia WIG spadł o ok. 6,3 proc., a WIG20 o prawie 7 proc. W skali całego roku indeks szerokiego rynku prezentuje się lepiej: jest 8 proc. nad kreską. Jednak dla największych spółek cały rok był bardzo słaby. Zobaczymy, czy dziś będziemy świadkami tradycyjnego window dressing  - czyli podciągania kursów przez fundusze na koniec okresów rozliczeniowych żeby pokazać jak najlepsze wyniki (co może być istotne szczególnie w kontekście zmian w OFE).

Na razie naszej giełdzie niezbyt pomaga bardzo dobry finisz piątkowych notowań na innych rynkach, np. na zachodzie Europy indeksy poszły  w górę o ponad 1 proc. Z kolei na Wall Street piątkowa sesja była wyjątkowo spokojna. Na finiszu notowań Dow Jones spadł symbolicznie o 0,01 proc., a S&P500 o 0,03 proc.  W ostatnich dniach byliśmy jednak świadkami jak amerykańskie indeksy biją kolejne rekordy, a w skali roku S&P500 urósł już o jedną trzecią. Nasza giełda radziła sobie znacznie gorzej, m.in. z powodu zamieszania z OFE. W piątek prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmieniającą system emerytalny, kierując ją jednocześnie do Trybunału Konstytucyjnego. Analitycy obawiają się, że zmiany w OFE będą jeszcze ciążyły naszej giełdzie na początku przyszłego roku, bo fundusze mogą wyprzedawać część akcji ze swoich portfeli.

Jeśli chodzi o wydarzenia ze spółek, warto dziś odnotować debiut słoweńskiego Gorenje. To 23. tegoroczny debiutant na warszawskiej giełdzie. Niestety, po słabym starcie notowań Energi i Capital Parku dzisiejszy debiut też nie wygląda najlepiej -  papiery Gorenje są wycenianie znacząco niżej niż w ofercie.

Warto też odnotować, że dziś do obrotu giełdowego wprowadzone zostanie ponad 236 tys. akcji Sfinksa, a w takich spółkach jak Makrum czy też Travelplanet odbędzie się NWZA m.in. w sprawie podwyższenia kapitału. Ponadto zobaczymy jak poradzą sobie spółki, dla których na rynek napłynęły dziś nowe rekomendacje: DM PKO BP rekomenduje „trzymaj" dla Budimeksu z ceną docelową na poziomie 130 zł, a dla chemicznego Synthosu zaleca „kupuj" z wyceną 5,67 zł. Kurs rynkowy tej pierwszej spółki teraz oscyluje w okolicach 128 zł, a akcje drugiej  wyceniane są na ok. 5,6 zł.