NewConnect. Mała giełda boryka się z dużymi wyzwaniami

Ład korporacyjny na NewConnect nadal szwankuje, ale widać pewną poprawę. Czy rynek wróci do łask inwestorów?

Publikacja: 17.08.2023 03:00

Za dwa lata NewConnect będzie obchodził swoje 18. urodziny.

Za dwa lata NewConnect będzie obchodził swoje 18. urodziny.

Foto: Grzegorz Psujek

Za dwa lata NewConnect będzie obchodził swoje 18. urodziny. Od momentu uruchomienia tego parkietu sytuacja na krajowym rynku kapitałowym mocno się zmieniła.

– Obecnie dużym wyzwaniem jest utrzymanie konkurencyjności rynku głównego GPW, a co dopiero mówić o NewConnect. Naszkicowany po okresie transformacji model wprowadzania na giełdę liderów polskiej gospodarki od lat nie działa tak, jakbyśmy sobie tego wszyscy życzyli – komentuje Maciej Bobrowski, dyrektor działu analiz DM BDM.

Wynikowa kumulacja

Na NewConnect notowanych jest teraz 359 spółek. Dobrym testem na sprawdzenie ich ładu korporacyjnego jest publikacja raportów okresowych. Tu niestety nadal widać problemy: zarówno w zakresie jakości danych, jak i terminu publikacji. Większość firm czeka na ostatnią chwilę. Najnowsze dane potwierdzają to zjawisko. W ostatnim możliwym dniu – czyli 14 sierpnia – na rynek trafiło niemal 170 sprawozdań finansowych za zeszły kwartał. To o ponad jedną trzecią więcej niż średnia z lat 2021–2022. Ale mniej niż w latach wcześniejszych. Średnia dla całej ostatniej dekady (dla raportów za II kwartał) na NewConnect to 215 publikacji ostatniego możliwego dnia – wynika z naszych szacunków.

Wynikowa kumulacja to tylko jeden z problemów. Co roku obserwujemy emitentów, którzy z publikacją nie zdążyli na czas. A niektórzy raportu w ogóle nie opublikowali. Tłumaczą to np. „trudnościami organizacyjnymi biura rachunkowego”.

Spółki naruszające przepisy są dyscyplinowane przez Giełdę Papierów Wartościowych, która prowadzi rynek NewConnect. Od początku jego istnienia zarząd Giełdy zastosował wobec emitentów aż 2,5 tys. środków dyscyplinujących. Najczęstszą przyczyną zawieszania notowań były opóźnienia w sprawozdaniach finansowych.

Szanse i problemy

NewConnect wystartował u szczytu hossy w 2007 r. Początkowo wywoływał duże zainteresowanie inwestorów i emitentów, ale potem sytuacja się pogorszyła. Rynek odżył po wybuchu pandemii, ale potem znów zapanowała stagnacja. Bolączką NewConnect jest nadal słabe pokrycie analityczne rynku, co poniekąd wynika z jakości emitentów i niskiej płynności rynku.

Plusem NewConnect jest natomiast fakt, że dzięki niemu wiele spółek zebrało kapitał na rozwój. A dla około 90 firm stał się trampoliną na rynek główny. W 2022 r. wszystkich ośmiu debiutantów pochodziło z NewConnect. Analogicznie jak siedmiu tegorocznych.

– Przejścia na rynek główny takich firm, jak Creotech Instuments, Unimot, Mo-Bruk czy Quercus TFI to bardzo pozytywne przykłady, pokazujące wsparcie rozwoju spółek przez rynek kapitałowy oraz wysoką stopę zwrotu dla inwestorów – wymienia Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities. Jego zdaniem oczekiwane obniżki stóp procentowych w Polsce będą silnym katalizatorem wspierającym rynek wtórny oraz pierwotny, w tym również nastawienie do NewConnect.

Według danych GPW w trakcie 15 lat istnienia rynku NewConnect było około 60 upadłości notowanych tam spółek.

– O wiele więcej spółek przeszło na główny parkiet, niż upadło. Biorąc pod uwagę, że NewConnect w założeniu przeznaczony jest dla mniejszych podmiotów, mniej bezpiecznych, to bardzo dobra statystyka – ocenia Paweł Śliwiński, prezes INC. W jego ocenie jakość emitentów przez kilkanaście lat historii NewConnect mocno się zmieniła na plus. Są to obecnie spółki znacznie większe, które przeprowadzają z reguły o wiele większe oferty niż np.dziesięć lat temu. Doświadczenie pokazuje, że udane IPO reprezentantów nowych branż sprowadza i zachęca do debiutu naśladowców.

– Wydaje się, że to odpowiedni kierunek, w którym powinien zmierzać rynek. Doskonałym tego typu przykładem jest pierwszy na rynku reprezentant branży kosmicznej, Creotech Instruments – mówi Łukasz Wrona, menedżer w Domu Maklerskim Navigator. Creotech w 2021 r. zadebiutował na NewConnect, a w 2022 r. przeniósł się na rynek główny, pozyskując przy okazji 40 mln zł w ofercie publicznej.

– Creotech przetarł szlaki i widzimy już kolejne spółki z tej branży, które chcą pójść tym śladem, takie jak np. Scanway – mówi przedstawiciel DM Navigator.

Co należy zmienić

Cykl podnoszenia stóp procentowych i spowolnienie gospodarcze mają negatywny wpływ na giełdy na całym świecie. Ale rodzimy parkiet (nie tylko NewConnect) dodatkowo boryka się z lokalnymi problemami. Wyzwaniem jest m.in. duży udział przedsiębiorstw państwowych, szwankująca jakość ładu korporacyjnego, relatywnie niska płynność oraz niesprzyjające otoczenie dla biznesu.

Eksperci zgodnie twierdzą, że polska giełda potrzebuje pozytywnego impulsu. Radzą stawiać na odważne, ale sprawdzone już na innych rynkach rozwiązania.

– Jednym z nich mogłoby być okresowe obniżenie podatku dochodowego dla spółek z sektora MSP, które zdecydowałyby się na upublicznienie. Wpłynęłoby to na większe zainteresowanie spółek rynkiem kapitałowym, ale także na napływ inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych – uważa Śliwiński. Kolejna kwestia, która pomogłaby giełdzie, to zwolnienie inwestorów z podatku od dochodów kapitałowych.

Za dwa lata NewConnect będzie obchodził swoje 18. urodziny. Od momentu uruchomienia tego parkietu sytuacja na krajowym rynku kapitałowym mocno się zmieniła.

– Obecnie dużym wyzwaniem jest utrzymanie konkurencyjności rynku głównego GPW, a co dopiero mówić o NewConnect. Naszkicowany po okresie transformacji model wprowadzania na giełdę liderów polskiej gospodarki od lat nie działa tak, jakbyśmy sobie tego wszyscy życzyli – komentuje Maciej Bobrowski, dyrektor działu analiz DM BDM.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
Zdecydowany kontratak kupujących na GPW
Giełda
Podwójny szczyt WIG20 i spadki w USA
Giełda
WIG20 próbuje powalczyć o 2500 pkt
Giełda
NYSE będzie działać 24/7? To byłaby prawdziwa rewolucja
Giełda
WIG20 znów nie może sforsować poziomu 2500 pkt