To jest kwintesencja polskiego rynku kapitałowego. Dużo mówi się o jego rozwoju, poprawie warunków funkcjonowania, tworzeniu przyjaznych rozwiązań, ale jak się okazuje, realia niekoniecznie współgrają z zapowiedziami. Tym razem sprawa jest tym bardziej wrażliwa, gdyż dotyczy podatków.
Czytaj więcej
Ostatnie lata dla polskich firm były niemałym wyzwaniem. Pandemia i wojna przyniosły konsekwencje w postaci wzrostu cen, przerwanych łańcuchów dostaw i niestabilnej sytuacji gospodarczej.
W ostatnich dniach klienci BM Alior Banku otrzymali informację o tym, że od 24 kwietnia biuro zaprzestało poboru zryczałtowanego podatku od odsetek i dyskonta obligacji skarbowych i korporacyjnych notowanych na giełdzie, z terminem wykupu nie krótszym niż rok, a które zostały wyemitowane po 31 grudnia 2018 r. W praktyce oznacza to, że od wymienionych papierów klienci otrzymują odsetki brutto, bez automatycznego potrącenia podatku, tak jak to było wcześniej. Obowiązek rozliczenia podatku spada więc na samych inwestorów i pojawi się przy okazji rocznego rozliczenia giełdowego. Nie jest to jednak wymysł samego BM Alior Banku. To efekt interpretacji indywidualnej nowych przepisów prawa podatkowego, które weszły w tym roku w życie, wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej.
W branży maklerskiej konsternacja, zamieszanie, ale też i znaki zapytania. Zmiany wprowadziło już BM mBanku, a także BM PKO BP.
Czytaj więcej
Płynność banków ciągle rośnie i jest już najwyższa od co najmniej dekady. Dla sektora to nic groźnego, ale tracić na tym mogą oszczędzający.