Długa lista bolesnych ciosów w biznes

Ostatnie lata dla polskich firm były niemałym wyzwaniem. Pandemia i wojna przyniosły konsekwencje w postaci wzrostu cen, przerwanych łańcuchów dostaw i niestabilnej sytuacji gospodarczej.

Publikacja: 25.05.2023 03:00

Długa lista bolesnych ciosów w biznes

Foto: Bloomberg

Jak wynika z badania „Małe, średnie firmy – wielkie wyzwania”, zrealizowanego przez agencję badawczą IQS na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Wiener, dla 77 proc. przedsiębiorców największym wyznaniem ostatnich lat była inflacja, z czego 44 proc. oceniło jej wpływ jako „bardzo duży”. Na drugim miejscu wśród najczęściej wspominanych wyzwań był wzrost kosztów pracy – ich wpływ odczuło 70 proc. firm. Ten sam odsetek badanych wskazał również na koszty paliw jako kluczowy czynnik wpływający na kondycję ich przedsiębiorstwa. Sześciu na dziesięciu właścicieli firm wymieniło także pandemię i lockdown jako czynniki o największym wpływie na ich sytuację. 58 proc. badanych odczuło rosnące koszty energii i prądu – ten czynnik miał szczególnie duży wpływ na największe firmy, z których 78 proc. wskazało to utrudnienie jako jedno z najważniejszych w ostatnim czasie.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Dane gospodarcze
Wątłe ożywienie gospodarki Chin. Widać to w imporcie
Dane gospodarcze
Inflacja we Francji maleje, ale szefów firm to nie pociesza
Dane gospodarcze
Dobre dane o inflacji w USA. Kiedy reakcja Fed?
Dane gospodarcze
Minister finansów: inflacja będzie rosła, ale nie ma powodów do obaw
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Dane gospodarcze
Stopy procentowe bez zmian. Nowe prognozy inflacji
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą