Na dorocznym zgromadzeniu akcjonariusze Gazpromu, w którym większość (50,23 proc.) należy do Kremla, postanowili nie wypłacać dywidendy za 2021 r. Decyzja Gazpromu była zaskoczeniem dla rynku. Akcje spółki na otwarciu 30 czerwca spadły o 30 proc., potem papier nieco umocnił się - koncern potaniał o jedną czwartą.

Wcześniej firma obiecała akcjonariuszom rekordową wypłatę w całej historii firmy - 1,2 biliona rubli, z czego połowa mogłaby trafić do budżetu. Teraz rosyjski monopolista gazowy uzasadnił decyzję przesunięciem priorytetów na rzecz realizacji programu inwestycyjnego, w tym gazyfikacji Rosji (bez dostępu do gazu jest ok. 40 proc. Rosjan), przygotowaniami do zimy i koniecznością płacenia podwyższonego podatku ze względu na wzrost cen eksportowych.

„Akcjonariusze uznali, że w obecnej sytuacji wypłata dywidendy za 2021 r. jest niewłaściwa - skomentował decyzję akcjonariuszy Famil Sadygow, wiceprezes zarządu Gazpromu.

Jak poinformował 21 czerwca Kommiersant, Ministerstwo Finansów zamierza odebrać od Gazpromu 416 mld rubli. w postaci jednorazowego wzrostu podatku od wydobycia kopalin z powodu wysokich światowych cen gazu.

Odpowiednie zmiany w Ordynacji podatkowej zostały już przyjęte przez rządową komisję ds. działalności legislacyjnej, a dziś Duma Państwowa je rozpatrzy. Biorąc pod uwagę, że ceny gazu eksportowego są nadal bardzo wysokie, nie można wykluczyć, że to działanie nie będzie jednorazowe.

Masowa wyprzedaż akcji Gazpromu spowodowała zapaść całego moskiewskiego parkietu. Główny indeks stracił po pięciu godzinach handlu - 7 procent.

- Odmowa zatwierdzenia dywidend przez akcjonariuszy Gazpromu to potężny cios nie tylko w akcje samego gazowego giganta, ale także w całą giełdę, która spodziewała się w sierpniu kilkuset miliardów rubli z tych dywidend – tłumaczy agencji Prime Wiktor Tuniew z Firma zarządzająca inwestycjami Igosstrakh.

Teraz pod znakiem zapytania stoi też dywidenda za przyszły rok. Gazprom może za pół roku zarobić więcej niż w całym 2021 roku, a szacowana dywidenda według naszych szacunków może przekroczyć 100 rubli na akcję" - podsumowuje ekspert.

Czytaj więcej

Gazprom tłoczy jak co dzień. UE gromadzi coraz więcej gazu
Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM