Dobre giełdowe praktyki głównie na papierze

Chociaż wszystkie spółki notowane w trzech największych indeksach giełdowych deklarują stosowanie dobrych praktyk obowiązujących na GPW, to nierzadko kończy się na deklaracjach.

Aktualizacja: 22.11.2016 13:05 Publikacja: 22.11.2016 12:28

Dobre giełdowe praktyki głównie na papierze

Foto: Bloomberg

Nie jest łatwo dotrzeć do informacji na temat stosowanej przez giełdowe firmy polityki różnorodności oraz polityki wynagradzania. Spółki też niechętnie publikują długoterminowe prognozy finansowe oraz uwzględniają w wewnętrznych regulacjach zasady postępowania w sytuacji powstania konfliktu interesów - wylicza firma Deloitte na podstawie badania, które przeprowadziła w oparciu o informacje udostępniane na stronach korporacyjnych 235 spółek publicznych. Jak oceniają jej eksperci, spółki notowane w indeksach WIG20, mWIG40 i sWIG80 wywiązują się z obowiązku przyjęcia znowelizowanych praktyk Giełdy Papierów Wartościowych (obowiązują od początku 2016 r) informując o tym na swojej stronie internetowej. Większość firm respektuje przy tym zasadę „comply or explain” i w wypadku niestosowania wybranych rekomendacji lub zasad wyjaśnia przyczyny, dla których ich nie wdrożyła.

Sytuacja wygląda gorzej po analizie, jak obowiązki informacyjne są realizowane w praktyce. Deloitte przypomina, że zgodnie z rekomendacjami dobrych praktyk GPW, spółki powinny na swojej stronie internetowej zamieścić między innymi statut, skład zarządu i rady nadzorczej wraz z życiorysami zawodowymi ich członków, informację na temat spełnionego kryterium niezależności przez członków rady, schemat podziału zadań czy informację o polityce różnorodności oraz wynagrodzeń stosowanej wobec władz spółki. Ponadto spółki WIG20 oraz mWIG40 powinny prowadzić stronę korporacyjną w języku angielskim. Tyle teorii.

A jak wygląda praktyka? Według raportu, sporo firm w pełni świadomie nie publikuje wybranych informacji, korzystając z zasady „zastosuj lub wyjaśnij, dlaczego nie stosujesz”. - Większość spółek publikuje składy zarządów i rad nadzorczych. Trudności z dostępem do informacji zaczynają się, kiedy chcemy znaleźć informacje na temat podziału obowiązków oraz spełnieniu kryterium niezależności przez poszczególnych członków rady, w tym przewodniczącego komitetu audytu. Najtrudniej dostępną informacją jest jednak polityka różnorodności stosowana wobec władz spółki. Jak się okazuje, zaledwie jedna czwarta spółek ujawnia te informacje na swoich stronach. Chodzi tu o nie tylko o różnorodność w odniesieniu do kwestii płci, ale także kwalifikacji, niezależności, doświadczenia oraz kompetencji członków- twierdzi Dorota Snarska-Kuman, Partner w Sektorze Instytucji Finansowych i Lider Programu Rozwoju Rad Nadzorczych w Deloitte.

Jak wynika z analizy, rekomendacja odnosząca się do wprowadzenia i opublikowania polityki różnorodności jest jedną z najczęściej wyłączanych ze stosowania, ale nie jedyną. Ponad połowa spółek, których strony korporacyjne badał Deloitte, nie przewiduje prowadzenia transmisji walnego zgromadzenia akcjonariuszy w czasie rzeczywistym. Podobny odsetek nie zamieszcza na swej stronie korporacyjnej zapisu audio i wideo z WZA.

Do często wyłączanych ze stosowania zasad, które są istotne z punktu widzenia inwestorów, można zaliczyć także te dotyczące wynagradzania kluczowych osób w firmie. Zapisu, który zakazuje kluczowym osobom w firmie realizacji opcji lub instrumentów pochodnych na akcjach spółki wcześniej niż po dwóch latach, jeśli stanowiły część ich wynagrodzenia, nie stosuje 45 proc. firm. Ponad jedna trzecia notowanych spółek nie respektuje też zasad nakazujących wprowadzenie jednolitej polityki wynagradzania zarządu, rady i top managementu, a także publikowanie raportu z realizacji tej polityki w sprawozdaniach spółki.

Pełne opracowanie wyników badania opublikowane zostanie 30 listopada 2016 roku podczas konferencji „Nowoczesne Rady Nadzorcze”, której organizatorami są Deloitte oraz dziennik „Rzeczpospolita”.

Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna
Giełda
Krajowy rynek w oczekiwaniu na decyzję RPP
Giełda
Ciężki początek sesji nad Wisłą
Giełda
Debiuty lekko odbiły. Ale na optymizm za wcześnie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem