Dziesięciotysięczną umowę o finansową pomoc zwrotną pochodzącą z budżetu inicjatywy Jeremie (z puli zarządzanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego) podpisano dziś w województwie pomorskim. Jak wskazuje Jarosław Kała, dyrektor Departamentu Instrumentów Inżynierii Finansowej w BGK umowę o poręczenie ze spółką „Interbis" działającą na Pomorzu zawarł Pomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych, który jest jednym z pośredników finansowych na Pomorzu wybranych przez BGK.
- Jednym z narzędzi wspierających sektor małych i średnich przedsiębiorstw są instrumenty finansowe, na które w okresie 2007-2013 przeznaczono 4 mld zł, w tym ze środków unijnych 3,4 mld zł. Instrumenty te w postaci pożyczek, poręczeń oraz wkładów kapitałowych, wdrażane są przede wszystkim w ramach szesnastu regionalnych programów operacyjnych, ale także w programach: „Innowacyjna gospodarka", „Rozwój Polski Wschodniej" i „Kapitał ludzki" - podkreśla Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.
- Doświadczenia jakie zdobywa samorząd województwa, BGK, pośrednicy finansowi oraz przedsiębiorcy wykorzystując unijną pomoc zwrotną w obecnym okresie programowania będzie miało niebagatelne znaczenie w przyszłej perspektywy finansowej Unii 2014-2020, która w znacznie szerszy sposób wykorzystywać będzie instrumenty finansowe – dodaje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Celem inicjatywy Jeremie jest ułatwienie dostępu do kapitału mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom w postaci preferencyjnych pożyczek i poręczeń. Pieniądze na nie pochodzą z regionalnych programów operacyjnych siedmiu województw, które zdecydowały się w okresie 2007-2013 na jej realizację. To Wielkopolskie, Dolnośląskie, Łódzkie, Pomorskie, Zachodniopomorskie, Kujawsko-Pomorskie i Mazowieckie. Województwa te wyodrębniły ze swych programów odrębne pule na pożyczki i poręczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Są one udzielane przez pośredników finansowych (m.in. fundusze pożyczkowe i poręczeniowe oraz banki) wybranych przez tzw. menedżerów funduszy. Rolę menedżera w sześciu województwach (poza Kujawsko-Pomorskim) pełni Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Pożyczki i poręczenia kierowane są do mikro, małych i średnich firm. Głównie do tych rozpoczynających działalność (start-upy), nie posiadających historii kredytowej oraz zabezpieczeń o wystarczającej wartości, ale też do przedsiębiorstw już działających, które chcą inwestować w swój rozwój. Chodzi m.in. o wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych, zakup maszyn i urządzeń, budowę instalacji sprzyjających oszczędności surowców i energii oraz informatyzację.