Przyjęcie przez Radę Ministrów projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 umożliwi rozpoczęcie negocjacji jego treści z Komisją Europejską. Na nowy program, poprzez który Polska będzie realizować cele II filara wspólnej polityki rolnej w latach 2014-2020 Unia Europejska wyłoży 8,6 mld euro. Środki krajowe to 4,9 mld euro. Łącznie to 13,5 mld euro.
Nowy PROW ma m.in. na celu poprawę konkurencyjności i wzrostu dochodowości w rolnictwie. Zaplanowano w nim m.in. instrumenty wsparcia dotyczące transferu wiedzy i innowacji. Nowy program jest kontynuacją PROW z okresu 2007-2013. Dlatego kontynuowana będzie pomoc przyczyniająca się do poprawy konkurencyjności rolnictwa, szczególnie w zakresie produkcji zwierzęcej. Młodzi rolnicy nadal będą mogli ubiegać się o premie na rozpoczęcie działalności rolniczej. Kontynuowana też będzie pomoc dla grup i organizacji producenckich. Przewidziano również kontynuację wsparcia, które pozwali na odtwarzanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych. Kontynuowane też będą płatności na rzecz obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW). Nowym instrumentem będzie natomiast premia na restrukturyzację małych gospodarstw rolnych. Program na lata 2014-2020 zaoferuje też pomoc dla rolników, którzy przekażą swe gospodarstwo rolne na powiększenie innego. Do nowego programu wpisano też pomoc dla rolnictwa ekologicznego.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 jest jednym z elementów tzw. umowy partnerstwa, której treść Polska negocjuje już z Komisją Europejską.