Fundusze norweskie i fundusze EOG są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do UE oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE + Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, choć nie są jej członkami. W sumie w dwóch edycjach programu nasz kraj otrzymał z Norwegii, Islandii, Liechtensteinu ponad miliard euro (1 137,1 mln euro). Obecnie jest realizowana druga edycja funduszy norweskich i EOG na lata 2009 - 2014.
W bieżącej edycji do rozdysponowania przeznaczono prawie 523,5 mln euro. Z tych środków darczyńcy wspierają przedsięwzięcia, które zyskały dużą popularność i przyniosły znaczące rezultaty w pierwszej edycji lub stanowią punkt wyjścia dla kontynuacji podjętych prac. (m.in. ochrona środowiska, badania naukowe, kultura, stypendia, czy społeczeństwo obywatelskie).
Z dofinansowania projektów może korzystać wiele podmiotów. Dotyczy to zarówno firm prywatnych, jak i instytucji publicznych, czy też organizacji pozarządowych. Warunkiem jest rejestracja jako podmiot prawny w Polsce. Dla każdego z programów został ustalony katalog podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie.
W ramach funduszy norweskich i EOG wydzielono szereg programów, czyli tzw. obszarów wsparcia. W ramach danego obszaru wsparcia dofinansowane są projekty o podobnej tematyce. Wybór jest szeroki, a obejmuje on: