Mają temu służyć specjalne porozumienia zawierane sukcesywnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) z kolejnymi województwami. W ich myśl NCBR będzie wspierało badania naukowe i prace rozwojowe w regionach. Zakres umów obejmuje też współpracę przy zarządzaniu i realizacji programów regionalnych i krajowych w latach 2014–2020.
Jak podkreślają w NCBR, porozumienia o współpracy między Centrum a władzami samorządowymi województw są jednym z efektów prac powołanego przez dyrektora NCBR w grudniu ubiegłego roku zespołu do spraw współpracy z regionami. Jego rolą jest wsparcie wiedzą ekspercką wzrostu potencjału naukowego i innowacyjnego województw.
Na razie pięć umów
NCBR podpisało do tej pory umowy z pięcioma województwami. Są to: podkarpackie, świętokrzyskie, pomorskie, lubelskie i łódzkie.
Ostatnio NCBR zawarło umowę z Łódzkiem. – To porozumienie podpisane na początku nowego okresu programowania unijnego ma dla regionu, i podejrzewam również dla NCBR, niebagatelne znaczenie. Wsparcie unijne na projekty badawczo-rozwojowe, współpracę nauki z biznesem, a przede wszystkim na innowacyjność i rozwój nowych technologii w latach 2014–2020 przewiduje duże pieniądze – mówi „Rz" Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. I dodaje, że współpracę na linii NCBR – region zapewni skierowanie strumienia pieniędzy w odpowiednim kierunku z uwzględnieniem strategii rozwoju regionu czy strategii innowacyjności LORIS 2030.
W porozumieniu zawartym przez marszałka z prof. Krzysztofem Kurzydłowskim, dyrektorem NCBR, można m.in. przeczytać, że współpraca objawi się np. wypracowaniem spójnego mechanizmu finansowania prac badawczo-rozwojowych w ramach programu regionalnego na lata 2014–2020 i inicjatyw na szczeblu krajowym.