Kiedy stowarzyszenie płaci CIT od składek członkowskich

Stowarzyszenia, które świadczą swoim członkom usługi w zamian za składki powinny zapłacić podatek dochodowy od tych składek.

Publikacja: 07.10.2014 14:40

Stowarzyszenie taksówkarzy nie uchroni przed podatkiem składek członkowskich, jeśli finansuje nimi r

Stowarzyszenie taksówkarzy nie uchroni przed podatkiem składek członkowskich, jeśli finansuje nimi radio-taxi

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Tak wynika z interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 września 2014 r. (ITPB3/423-324/13/14-S/KK), który wypowiedział się w sprawie opodatkowania przychodu ze składek członkowskich stowarzyszenia taksówkarzy.

Stowarzyszenie zrzesza indywidualne podmioty gospodarcze - przedsiębiorców wykonujących działalność taksówkową w oparciu o statut Stowarzyszenia. Do statutowych zadań organizacji należy m.in. ochrona praw i interesów członków Stowarzyszenia, wszechstronna pomoc w organizacji pracy zawodowej kierowców taksówek należących do Stowarzyszenia i reklama świadczonych przez nich usług, prowadzenie niezarobkowej – jak zastrzegło Stowarzyszenie - działalności gospodarczej realizującej cele i zadania Stowarzyszenia. Wszystko to finansowane jest ze składek członkowskich taksówkarzy.

Pomoc w organizacji pracy taksówkarzy przyjęła postać zorganizowanej sieci radiowej, poprzez którą kierowcom należącym do Stowarzyszenia przekazywane są bezpłatnie zlecenia od klientów. Przyjmowaniem zleceń zajmują się zatrudnieni przez Stowarzyszenie pracownicy. Ta działalność pochłania większość dochodów Stowarzyszenia ze składek członkowskich.

Stowarzyszenie zapytało fiskusa, czy składki członkowskie przeznaczone w większości na zorganizowaną sieć radiową, mogą skorzystać ze zwolnienia od CIT. Jego zdaniem tak, bo jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składki członkowskie członków organizacji politycznych społecznych i zawodowych w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą, są wolne od CIT.

Nie w tym przypadku – odpowiedział fiskus. Uzasadnienie zaczął od przytoczenia definicji stowarzyszenia: jest to dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych. Przeanalizował również definicje „działalności gospodarczej" w Ordynacji podatkowej oraz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (ustawa o CIT takiej nie zawiera). Pierwsza za działalność gospodarczą uznaje każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców. Również ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wskazuje, że działalność gospodarcza to działalność zarobkowa – np. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Fiskus doszedł do wniosku, że chociaż prawo o stowarzyszeniach dopuszcza możliwość prowadzenia przez stowarzyszenia działalności gospodarczej, to co do zasady prowadzenie takiej działalności nie jest zadaniem stowarzyszenia.

- Dlatego też dochód z tej działalności gospodarczej może służyć wyłącznie realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków, co tym samym oznacza, że członkowie Stowarzyszenia nie mogą czerpać konkretnych korzyści majątkowych z takiej działalności – wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Jego zdaniem zapłata składki związanej z przynależnością do Stowarzyszenia taksówkarzy przynosi jego członkom korzyści majątkowe w postaci otrzymywania zleceń na przewozy taksówkami.

- Nie są to składki członkowskie, a w istocie opłaty za otrzymywanie konkretnych zleceń przewozu. W tym przypadku nie ma zastosowania zwolnienie z podatku dochodów z tego tytułu na mocy art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – uznał Dyrektor IS.

Podał przykłady innych stowarzyszeń, w których składka członkowska ma ewidentnie charakter opłaty za usługi: stowarzyszenie użytkowników parkingu strzeżonego, stowarzyszenie zapewniające członkom dostęp do Internetu.

- Łatwo zauważyć, że w tego typu organizacjach członek stowarzyszenia uzyskuje konkretne świadczenia. Status członka daje mu roszczenie względem stowarzyszenia, to jest uprawnienie do żądania zachowania się przez stowarzyszenie w określony sposób – stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne