Tak wynika z interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 września 2014 r. (ITPB3/423-324/13/14-S/KK), który wypowiedział się w sprawie opodatkowania przychodu ze składek członkowskich stowarzyszenia taksówkarzy.
Stowarzyszenie zrzesza indywidualne podmioty gospodarcze - przedsiębiorców wykonujących działalność taksówkową w oparciu o statut Stowarzyszenia. Do statutowych zadań organizacji należy m.in. ochrona praw i interesów członków Stowarzyszenia, wszechstronna pomoc w organizacji pracy zawodowej kierowców taksówek należących do Stowarzyszenia i reklama świadczonych przez nich usług, prowadzenie niezarobkowej – jak zastrzegło Stowarzyszenie - działalności gospodarczej realizującej cele i zadania Stowarzyszenia. Wszystko to finansowane jest ze składek członkowskich taksówkarzy.
Pomoc w organizacji pracy taksówkarzy przyjęła postać zorganizowanej sieci radiowej, poprzez którą kierowcom należącym do Stowarzyszenia przekazywane są bezpłatnie zlecenia od klientów. Przyjmowaniem zleceń zajmują się zatrudnieni przez Stowarzyszenie pracownicy. Ta działalność pochłania większość dochodów Stowarzyszenia ze składek członkowskich.
Stowarzyszenie zapytało fiskusa, czy składki członkowskie przeznaczone w większości na zorganizowaną sieć radiową, mogą skorzystać ze zwolnienia od CIT. Jego zdaniem tak, bo jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, składki członkowskie członków organizacji politycznych społecznych i zawodowych w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą, są wolne od CIT.
Nie w tym przypadku – odpowiedział fiskus. Uzasadnienie zaczął od przytoczenia definicji stowarzyszenia: jest to dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych. Przeanalizował również definicje „działalności gospodarczej" w Ordynacji podatkowej oraz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (ustawa o CIT takiej nie zawiera). Pierwsza za działalność gospodarczą uznaje każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców. Również ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wskazuje, że działalność gospodarcza to działalność zarobkowa – np. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.