Rada zdecydowała też, że stopa redyskontowa pozostanie na poziomie 4,00 procent, lombardowa 5,25 procent i depozytową 2,25 procent.
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zgodnie z oczekiwaniami, spodziewając się osłabienia presji inflacyjnej w średnim okresie jako rezultatu globalnej recesji i spowolnienia gospodarczego w Polsce.
RPP oczekuje jednak, że w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie na podwyższonym poziomie.
- W ocenie Rady w najbliższych miesiącach inflacja prawdopodobnie utrzyma się przejściowo na podwyższonym poziomie głównie ze względu na relatywnie wysoką dynamikę cen żywności oraz wzrost cen regulowanych, w tym przede wszystkim cen nośników energii - czytamy dalej w komunikacie.
- Zdaniem RPP, w średnim okresie recesja w gospodarce światowej przyczyniająca się do spowolnienia krajowego wzrostu gospodarczego będzie ograniczać presję inflacyjną w Polsce. W kierunku ograniczenia popytu, a przez to presji inflacyjnej będzie również oddziaływać stopniowe pogarszanie się sytuacji na rynku pracy oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw, a także zaostrzenie warunków kredytowania przez banki. W kierunku wzrostu cen będzie natomiast oddziaływać obserwowana wcześniej znaczna deprecjacja złotego - przewiduje Rada.