Majową ofertę obligacji dla klientów detalicznych MF przedstawiło w piątek. Obniżki oprocentowania wyniosą od 1 do 1,3 pkt proc. w skali roku. To pokłosie decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która w odpowiedzi na wstrząs gospodarczy wywołany epidemią koronawirusa obniżyła główną stopę procentową w Polsce o 1 pkt proc., do 0,5 proc.
„Zmiana warunków oprocentowania obligacji oszczędnościowych wynika z ich dostosowania do bieżących realiów rynkowych wynikających w głównej mierze ze zmiany parametrów polityki pieniężnej (…). Obniżeniu ulega oprocentowanie wszystkich oferowanych obligacji przy jednoczesnym zachowaniu preferencji dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego” – powiedział cytowany w komunikacie MF wiceminister Piotr Nowak. „W otoczeniu niskich stóp procentowych oferta obligacji oszczędnościowych nadal pozostaje atrakcyjna dla oszczędzających” – zapewnił.
Oprocentowanie papierów trzymiesięcznych, które dotąd wynosiło 1,5 proc. w skali roku, od maja będzie wynosiło 0,5 proc. Oprocentowanie obligacji dwuletnich zamiast 2,1 proc. w skali roku wyniesie 1 proc.
Zmieni się także dochodowość obligacji o zmiennym oprocentowaniu: trzy-, cztero- i dziesięcioletnich. Te pierwsze w początkowych 12 miesiącach oszczędzania zapewnią odsetki na poziomie 1,1 proc., zamiast 2,2 proc., a następnie – tak jak dotąd – będą miały oprocentowanie równe międzybankowej stopie WIBOR 6M. Papiery czteroletnie w pierwszym roku będą miały oprocentowanie na poziomie 1,3 proc., zamiast 2,4 proc. a następnie na poziomie stopy inflacji z poprzedniego roku powiększonej o 0,75 pkt proc., zamiast o 1,25 pkt proc. Oprocentowanie dzisięciolatek zmaleje z 2,7 do 1,7 proc. w pierwszym roku, a w kolejnych latach będzie na poziomie inflacji powiększonej o 1 pkt proc., zamiast o 1,5 pkt proc.
Największe zmiany dotyczą obligacji rodzinnych, przeznaczonych dla beneficjentów 500+. Sześciolatki w pierwszym roku dadzą zarobić (brutto) 1,5 proc., zamiast 2,8 proc., a następnie tyle, ile wyniesie stopa inflacji z roku poprzedniego powiększona o 1,25 zamiast o 1,75 pkt proc. W przypadku papierów 12-letnich oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania spadnie od maja z 3,2 do 2 proc., a marża gwarantująca stopę zwrotu powyżej stopy inflacji w kolejnych latach zmniejszy się z 2 do 1,5 pkt proc.