Natomiast zamierzam go wspierać w zamysłach reformatorskich, a jeśli trzeba będzie, to i poganiać – stwierdził prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z szefami największych organizacji biznesowych i ministrami odpowiedzialnymi za sprawy gospodarcze. Zapewnił, że zamierza wesprzeć rząd w reformach gospodarczych. Zdaniem prezydenta należy upowszechnić partnerstwo publiczno-prywatne oraz ruszyć z promocją Polski za granicą.
Każda z organizacji przedstawiła najważniejsze – jej zdaniem – kwestie dotyczące gospodarki. Andrzej Arendarski, szef Krajowej Izby Gospodarczej, przekazując prezydentowi postulaty organizacji, zauważył: – One nie są nowe, niektóre maja już 20 lat.
– Poruszaliśmy ważne problemy, od planów związanych ze zmniejszaniem kwot na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu do uporządkowania sposobu stanowienia prawa – relacjonuje Jerzy Bartnik, szef Związku Rzemiosła Polskiego. Przedsiębiorcy postulowali przyspieszenie reformowania finansów publicznych. Ich zdaniem potrzebne jest zniesienie nierównego traktowania małych i mikrofirm. Za mało także państwo przykłada się do rozwoju sektora spółdzielczego.
Szefowie organizacji zwracali również uwagę na problemy z nadmierną biurokracją i nadregulacją działalności gospodarczej.
Minister skarbu Aleksander Grad mówił, że źródłem dobrobytu jest gospodarka oparta na własności prywatnej. Dodał, że zakończone zostało 350 projektów prywatyzacyjnych, a 400 kolejnych trwa.