13,5 proc to szacunek bezrobocia na marzec

W marcu bez pracy mogło pozostawać co najmniej 13,5 proc. aktywnych zawodowo Polaków

Publikacja: 01.04.2011 03:22

13,5 proc to szacunek bezrobocia na marzec

Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński

Jolanta Fedak, minister pracy, powiedziała w Sejmie, że wzrost bezrobocia rejestrowanego w marcu w skali miesiąca będzie wyższy niż pomiędzy styczniem a lutym. A to oznacza, że stopa bezrobocia sięgnie co najmniej 13,5 proc. W lutym wynosiła 13,2 proc, a w styczniu – 13 proc. Będzie to najwyższy poziom od kwietnia 2007 roku.

Minister Fedak uspokaja jednak, że w kolejnych miesiącach bezrobocie zacznie spadać. Ale rząd właśnie zmienia jego prognozy na koniec roku. W ustawie budżetowej zapisał, że będzie to niespełna 10 proc., a w przygotowywanym właśnie wieloletnim planie finansowym prognozuje nieco mniej niż 11 proc.

Ekonomiści zwracają uwagę, że na liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w tym roku będzie wpływ miała nie tylko sytuacja na otwartym rynku pracy, ale znaczące zmniejszenie pieniędzy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. W przypadku prac interwencyjnych spadek w lutym tego roku w porównaniu z zeszłym rokiem to ponad 50 proc., o 70 proc. mniej środków trafiło na roboty publiczne, a ponad 90 proc. mniej na pomoc finansową dla samozatrudnionych.

– Czynniki sezonowe i mniej pieniędzy budżetowych to główne czynniki wzrostu bezrobocia w ostatnich miesiącach – przyznaje Maria Drozdowicz-Bieć, prof. SGH.

Z informacji z powiatowych urzędów pracy wynika, że na ponad 65 tys. zarejestrowanych młodych osób, które mają do 25 lat, prawie 46 tys. już rejestruje się po raz kolejny. Co czwarta z nich robi to, bo nie dostała pracy po stażu.

– Jeśli w tym roku wzrost gospodarczy będzie w granicach 4 proc., to firmy powinny zacząć więcej zatrudniać – uważa Jacek Męcina, ekspert PKPP Lewiatan. Przyznaje jednak, że do rejestrów może wrócić część osób, jakie w zeszłym roku zostały wysłane na staże, szkolenia czy prace interwencyjne. – To nie będą nowi bezrobotni, ale zawyżą liczbę rejestracji. A ponieważ nie będzie dla nich ofert szkoleń czy innej aktywności, mogą mieć kłopoty ze znalezieniem pracy – dodaje ekonomista.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem