Stać się tak może, jeśli rząd zdecyduje się na liberalizację prawa pracy, ograniczy biurokrację oraz nie będzie zwiększał obciążeń finansowych samorządów. Organizacje przedsiębiorców oczekują także, że premier Donald Tusk przedstawi jutro w expose pomysł rządu na wsparcie dla inwestycji i dla innowacyjności.
– Sytuacja jest już do tego stopnia poważna – szczególnie jeśli chodzi o rynek pracy, że żadne kosmetyczne czy punktowe zmiany nic nie dadzą – uważa Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jego zdaniem najlepiej byłoby, gdyby rząd zdecydował się na przywrócenie wolności gospodarczej. – Najlepiej ustawą Wilczka, z wyjątkiem dwóch paragrafów, które wprowadzałyby reglamentację wynikającą z prawodawstwa unijnego. Przedsiębiorca przyznaje, że nie spodziewa się takich słów od premiera Tuska, ale dobrze byłoby, gdyby premier i jego ministrowie zliberalizowali prawo pracy i zamiast zastanawiać się nad podnoszeniem obciążeń płacowych i pozapłacowych, znieśli lub zregionalizowali płacę minimalną.
– Można wymyślić najlepszą politykę prorodzinną, ale jeśli nie będzie miejsc pracy, to niestety zawsze będzie ona nieefektywna – przypomina Piotr Rogowiecki, ekspert Pracodawców RP. Ma nadzieję, że premier nie zapowie większych obciążeń podatkowych i parapodatkowych.
Z badania, jakie wśród prawie 10 tysięcy firm przeprowadziła spółka Rzetelna Firma, wynika, że pomimo deregulacji przedsiębiorstwa wciąż borykają się z absurdami biurokratycznymi. Najczęściej (bo w 42 proc.) są to przepisy podatkowe. Nieco więcej niż połowa firm przyznała, że zdarzyło im się stracić pieniądze, wyprodukowane dobra lub kontrahenta przez niedorzeczne przepisy. W przypadku ponad 15 proc. badanych taka sytuacja miała miejsce wielokrotnie.
– Przedsiębiorcy nadal oczekują wprowadzania kolejnych ułatwień w prowadzeniu biznesu. Za kluczowe uznać należy uproszczenie systemu podatkowego, aby stał się on czytelny i przejrzysty – podkreśla Andrzej Arendarski, szef Krajowej Izby Gospodarczej. Także on uważa, że w expose premiera Tuska oprócz informacji o zmianach w sposobie płacenia podatków powinny się znaleźć zapowiedzi zmian regulacji dotyczących inwestycji oraz uelastycznienia prawa pracy.