Rosyjskie i chińskie media informują, że przygotowania do przejścia na UnionPay są już mocno zaawansowane. Pięć największych banków w Rosji już wydało 20 tys. kart działających w chińskim systemie. To na razie niewiele, ale już we wrześniu ma być wydanych 100 tys. kolejnych kart. Większość rosyjskich sklepów nie przyjmuje tego typu kart, nie mają urządzeń do ich obsługi, ale jak zapowiadają rosyjscy oficjele to się ma szybko zmienić. W najbliższych trzech latach UnionPay zamierza wydać w Rosji ponad 2 mln kart płatniczych.
Dotychczas Rosja była całkowicie uzależniona od amerykańskich kart kredytowych i płatniczych Visa (65 proc. rynku) i Mastercard (25 proc.). Już od 1993 roku władze w Moskwie wspominają o stworzeniu własnego systemu płatniczego, ale na zapowiedziach stanęło. Mimo, iż bankowcy twierdzą, że system PRO100 jest w zasadzie gotowy i wystarczy go tylko wdrożyć. Tak twierdzi też prezes Sbierbanku German Gref, który juz po ogłoszeniu sankcji zaapelował o jego uruchomienie.
Rosjanie tymczasem przyzwyczaili się do zachodnich kart i nie byłoby żadnego problemu gdyby nie ostatnie sankcje międzynarodowe. Mastercard i Visa zablokowały transakcje siedmiu dużych rosyjskich banków, uniemożliwiając ich klientom zakupy bezgotówkowe - tak w kraju, jak i za granicą. Problemy maja m.in. klienci Sbierbanku, banków Rossija i SMP.
Jednak nie wszystkie banki zostały objęte sankcjami i wielu Rosjan nadal może korzystać ze swoich kart. Jednak strach przed rozszerzeniem sankcji i całkowitą blokadą płatności bezgotówkowych sprawił, że Kreml musiał się zdecydować na radykalne kroki. Z pomocą przyszli Chińczycy, którzy już 12 lat temu postanowili się uniezależnić od amerykańskiego monopolu na karty płatnicze. Na początku sceptycznie patrzono na świecie na chińskie karty, ale teraz można nimi płacić na całym świecie. Karty UnionPay są akceptowane w 140 krajach. W obiegu znajduje się 3,5 mld takich kart. W 2012 roku 34 proc. wszystkich kart na świecie zostało wydanych przez UnionPay
System UnionPay powstał w 2002 roku, jego założycielami był bank centralny chin i rząd, a akcjonariuszami grupa 85 chińskich banków. Wszystkie bankomaty i wszystkie transakcje przeprowadzane w juanach muszą przechodzić przez UnionPay. W Polsce karty UnionPay można użyć w bankomatach Citibanku.