Wartość aktywów na świecie zwiększyła się w ub. roku o 9,9 proc. – wynika z Global Wealth Report, który analizuje aktywa i zadłużenie prywatnych gospodarstw domowych w ok. 50 krajach na świecie. W ocenie ekspertów motorem tego wzrostu były wyjątkowe wyniki na rynku kapitałowym w Japonii, USA oraz w Europie. Wartość aktywów w postaci papierów wartościowych wzrosła o 16,5 proc. – to więcej niż w latach bezpośrednio poprzedzających wybuch kryzysu finansowego. Amerykanie chętnie grali na giełdzie, Europejczycy kontynuowali odwrót od niej.
W Polsce wzrost aktywów finansowych sięgnął 7,6 proc. – to więcej, niż wynosi średnia dla innych państw członkowskich UE z Europy Wschodniej. Polacy skorzystali m.in. z poprawy sytuacji na rynku kapitałowym – wartość akcji wzrosła o 7,3 proc. Jednak mimo to oszczędności w papierach wartościowych nie odrobiły strat poniesionych od początku kryzysu: na koniec 2013 r. wynosiły one 98 mld euro, czyli wciąż mniej niż na koniec 2007 r. (105 mld euro).
Największy, bo aż 9-proc. wzrost odnotowano w aktywach emerytalnych, które osiągnęły 27-proc. udział w ogólnej sumie aktywów. W 2014 r. taka sytuacja się już nie powtórzy, bo OFE musiały oddać państwu 150 mld zł.
Najpopularniejsze pozostają nadal lokaty stanowiące 45 proc. oszczędności. W 2013 r. ich wartość wzrosła o 7,2 proc. Mimo wciąż odczuwalnych konsekwencji kryzysu na rynku kapitałowym całkowita wartość aktywów indywidualnych gospodarstw domowych wzrosła od 2007 r. o 120 mld euro, czyli o 48 proc.
Raport zaznacza, że o 3,6 proc. wzrosło zadłużenie, w tym hipoteczne. Była to wartość wyższa niż w jakimkolwiek innym roku od wybuchu kryzysu. Jednak stopa zadłużenia, mierzona jako udział indywidualnych zobowiązań w nominalnym dochodzie, spadła o pół pkt proc., do 65,1 proc. Od 2009 r. stopa zadłużenia spadła o 6,4 pkt proc. Ten spadek jest udziałem głównie krajów rozwiniętych, a przede wszystkim USA, gdzie w ciągu ostatnich czterech lat stopa zadłużenia spadła o 15,5 pkt proc.