Reklama
Rozwiń

UE szuka pieniędzy na inwestycje

Bruksela ma w ciągu czterech miesięcy przygotować plan inwestycyjny dla Europy. ?Na razie trwa szukanie projektów i pieniędzy.

Publikacja: 15.10.2014 14:54

Unijni ministrowie finansów, którzy spotkali się wczoraj w Luksemburgu, przyznali, że Europa potrzebuje inwestycji. – Jest pełna zgoda odnośnie do potrzeby inwestycji, zarówno publicznych, jak i prywatnych – powiedział Pietro Carlo Padoan, minister finansów Włoch, które kierują w tym półroczu pracami UE.

Inwestycje i bariery

Inwestycje prowzrostowe i walka z bezrobociem młodych to motyw przewodni włoskiej prezydencji. Padoan uznał więc wczorajszą dyskusję za swój sukces. Przyznał jednak, że dla inwestycji publicznych potrzebna jest „przestrzeń fiskalna". – We Włoszech jej nie mamy – powiedział minister. Włochy mają bowiem dług publiczny sięgający 135 proc. PKB i muszą go obniżyć do dopuszczalnego w UE poziomu 60 proc. PKB. Z kolei inwestycje prywatne wymagają stworzenia odpowiednich warunków, nowoczesnych instrumentów finansowania, wsparcia kredytami Europejskiego Banku Inwestycyjnego, obligacjami projektowymi itp.

Na razie specjalna grupa zadaniowa składająca się z przedstawicieli EBI, Komisji Europejskiej oraz państw członkowskich bada, jakich inwestycji Europa potrzebuje i jakie są bariery w ich realizowaniu. Wszystko to w oczekiwaniu na szczegóły planu Junckera. Jean-Claude Juncker, przewodniczący elekt KE, zapowiedział, że w ciągu trzech miesięcy od objęcia nowego stanowiska (ma to nastąpić w listopadzie) przedstawi szczegóły wartego 300 mld euro planu inwestycyjnego.

W dokumencie przyjętym wczoraj przez ministrów zawarte są ogólne sformułowania o potrzebie inwestycji, ale tak samo podkreślono potrzebę przeprowadzania reform strukturalnych czy pilnowania dyscypliny budżetowej. – Są trzy filary wzrostu w Europie: inwestycje, reformy strukturalne i konsolidacja budżetowa – potwierdził Padoan.

Brak zaufania

Trudno o jednolity front, bo zdania są podzielone. Francja i Włochy, poparte ostatnio przez Polskę, uważają, że inwestycje warto odliczać od deficytu budżetowego. Niemcy, za którymi stoi północ Europy, się temu sprzeciwiają. Wczorajsza wypowiedź Padoana o konieczności tworzenia przestrzeni fiskalnej dla inwestycji publicznych sugeruje, że nic się w tej sprawie nie zmieni.

Sam Berlin szykuje wielki narodowy plan inwestycji, ale tam pieniądze mają wyłożyć inwestorzy prywatni. I to mimo że niemiecki budżet zbliża się do równowagi i ma świetne warunki do zaciągania pożyczek na rynku. Wolfgang Schäuble, minister finansów Niemiec, przekonywał ostatnio, że warunkiem dla inwestycji są reformy strukturalne.

– Głównym źródłem wzrostu gospodarczego jest zaufanie przedsiębiorstw i konsumentów. Problemem Francji jest brak tego zaufania. Nie odzyska go, nie trzymając się reguł fiskalnych – powiedział minister w trakcie debaty zorganizowanej w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie. Krytykował pomysły ożywiania gospodarki wielkimi inwestycjami z łatwo dostępnych środków. – Hiszpania miała tanie unijne fundusze na drogi i koleje. Nie zbudowała tym wzrostu gospodarczego, tylko bańkę spekulacyjną – powiedział Schäuble.

Podkreślił, że jest za inwestycjami finansowanymi ze środków prywatnych. W sprawie dyscypliny budżetowej przypomniał, że Francja i Niemcy złamały pakt stabilności i wzrostu w 2003 roku, bo uznały, że jako duże kraje mają do tego prawo i są ponad innymi. Teraz więc zadaniem Berlina jest pilnowanie dyscypliny. – Naszą odpowiedzialnością jest pilnowanie, że małe kraje są tak samo ważne jak duże – powiedział Schäuble.

—Anna Słojewska z Brukseli

Unijni ministrowie finansów, którzy spotkali się wczoraj w Luksemburgu, przyznali, że Europa potrzebuje inwestycji. – Jest pełna zgoda odnośnie do potrzeby inwestycji, zarówno publicznych, jak i prywatnych – powiedział Pietro Carlo Padoan, minister finansów Włoch, które kierują w tym półroczu pracami UE.

Inwestycje i bariery

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora