Oprocentowanie 2-letnich obligacji wyniesie w listopadzie 2 proc. w skali roku wobec 2,4 proc. w październiku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są również niżej, odpowiednio: 2,40 proc. dla 3-latek, 2,60 proc. dla 4-latek oraz 3 proc. dla 10-latek. W przypadku papierów o zmiennej stopie procentowej mnożnik i marże zostały utrzymane na tym samym poziomie.
- W październiku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, a w ślad za tą decyzją spadły rynkowe stopy procentowe. Jednocześnie rynek finansowy oczekuje kolejnych obniżek stóp procentowych, co znalazło odzwierciedlenie w osiągnięciu przez rentowności obligacji hurtowych kolejnych najniższych poziomów w historii. Dostosowaliśmy więc do nich, zgodnie z naszymi zapowiedziami, oprocentowanie obligacji oszczędnościowych - tłumaczy Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.
- Mimo to oprocentowanie obligacji oszczędnościowych pozostaje w dalszym ciągu wyraźnie wyższe od rentowności obligacji hurtowych. Oprocentowanie dwuletnich obligacji oszczędnościowych sprzedawanych w listopadzie wyniesie 2,0 proc., podczas gdy rentowność analogicznych obligacji handlowanych na rynku hurtowym spadła do ok. 1,7 proc. – dodaje.