Tak wynika z jednego z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).
Czy aktywność juniorska to działalność w VAT, która daje prawo do odliczenia
Spór dotyczył interpretacji. O jej wydanie wystąpił klub sportowy działający w formie spółki akcyjnej, należącej w całości do miasta. Spółka wyjaśniła, że prowadzi zawodowe drużyny seniorskie piłki nożnej, hokeja na lodzie, koszykówki oraz piłkarskie drużyny juniorów. A chciała się upewnić, że jej aktywność juniorska to działalność w VAT, która daje prawo do odliczenia.
Fiskus uznał, że nie. Stwierdził, że w tym zakresie spółka nie działa w charakterze podatnika VAT. Związek jej działalności gospodarczej z juniorami jest bowiem niepewny, zbyt odległy i mało uchwytny.
Spółka zaskarżyła interpretację, a rację przyznał jej gliwicki WSA, a ostatecznie NSA. Uznał, że w spornym przypadku działalność drużyn juniorskich ma charakter ściśle powiązany z funkcjonowaniem drużyn seniorskich i stanowi część ogólnej działalności sportowej prowadzonej przez spółkę. Ten związek ma istotne znaczenie, bo nie ulega wątpliwości, że aktywność drużyn seniorskich jest działalnością gospodarczą, z której obroty podlegają VAT.
Te związki pomiędzy tymi dwoma zakresami działalności są na tyle silne, że nie można tej juniorskiej oddzielić od seniorskiej i uznać jej za niebędącą gospodarczą. Aktywność ta ma ogólne cechy działalności gospodarczej z art. 15 ustawy i VAT.