Zwrot środków z dotacji przeznaczonych na żółte kartki w klubie

Czy gmina weryfikując sprawozdanie klubu sportowego z realizacji zadania może zakwestionować przeznaczenie dotacji na zapłatę kar finansowych za żółte kartki zawodników zespołu? To kwota kilku tysięcy złotych a dotacja była udzielona na podstawie uchwały rady gminy podjętej na podstawie ustawy o sporcie – pyta radny.

Publikacja: 07.11.2023 02:00

Zwrot środków z dotacji przeznaczonych na żółte kartki w klubie

Foto: Adobe Stock

Z kontekstu pytania należy wnioskować, że gmina udzieliła klubowi sportowemu dotacji na podstawie specjalnej uchwały dotacyjnej przyjmowanej przez organ stanowiący jednostki samorządowej z mocy upoważnienia ustawowego z art. 27 i art. 28 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie.

W pierwszej kolejności warto więc przytoczyć treść wspomnianych artykułów. I tak, z art. 27 wynika, że tworzenie warunków, w tym organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu stanowi zadanie własne jednostek samorządu terytorialnego. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może określić, w drodze uchwały, warunki i tryb finansowania zadania własnego, o którym mowa w ust. 1, wskazując w uchwale cel publiczny z zakresu sportu, który jednostka ta zamierza osiągnąć. Przepisy ustawy nie naruszają uprawnień jednostek samorządu terytorialnego do wspiera- nia kultury fizycznej na podstawie przepisów odrębnych.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Sądy i trybunały
Chaos po wyroku TK. Bez publikacji orzeczenia ustawy jednak niezagrożone
Sądy i trybunały
Bodnar chce dymisji członka nowej KRS. "Chaos w zarządzaniu sądem"
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży