Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 01.12.2023 17:17 Publikacja: 02.11.2023 03:00
Głównym powodem, dla którego wolimy przechowywać swoje pieniądze w domu, jest chęć posiadania ich na wszelki wypadek.
Foto: Adobe Stock
Z okazji przypadającego na ostatni dzień października Dnia Oszczędzania VeloBank postanowił sprawdzić, jaki jest stosunek Polaków do odkładania pieniędzy. Okazuje się, że aż 49 proc. dorosłych respondentów zbierało w dzieciństwie pieniądze do popularnej świnki lub innej skarbonki. Dla 17 proc. stanowiła ona tylko ozdobę, a co trzeci badany nie miał w domu takiego pomocnika oszczędzania. W dorosłym życiu większość z nas przestawiła się ze zbierania gotówki w domu na bardziej nowoczesne metody gromadzenia środków na przyszłość. Filozofię trzymania oszczędności fizycznie pod ręką wyznaje jednak wciąż nieco ponad co trzeci odkładający pieniądze Polak (34 proc.). Świnkę skarbonkę zamienił tylko na mniej oczywisty schowek czy skrytkę.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Poziomem wykształcenia kobiety już dawno przewyższyły w Polsce mężczyzn. A teraz rosnąca aktywność inwestycyjna zapewnia im coraz większy udział w gronie inwestorów.
Indeks globalnego długu rządowego i korporacyjnego wzrósł w listopadzie najmocniej od 15 lat. Poprawa na rynku zaczęła się już w październiku w związku z przekonaniem inwestorów o końcu podwyżek stóp.
Przyszłość płatności online to rozwiązania niezauważalne dla konsumenta, obejmujące np. sztuczną inteligencję. Trendem na pewno będą płatności odroczone, a także portfele cyfrowe – mówi Wojciech Murawski, członek zarządu spółki Autopay.
Pracę rozpoczęła powstała z inicjatywy Kremla platforma BRISC Pay. Ma to być konkurencja dla SWIFT, umożliwiająca wymianę w narodowych walutach. Do platformy przyłączył się już pierwszy zachodni bank - działający głównie na rynkach wschodzących brytyjski Standard Chartered.
Przez osiem lat władzy PiS szef resortu finansów, choć to on jest konstytucyjnym strażnikiem kasy państwa, stał się szeregowym, mało znaczącym członkiem Rady Ministrów. Nowy rząd powinien to naprawić.
Diamentowe Planety w rękach liderów zrównoważonego rozwoju branży chemicznej, czyli wielki finał programu BASF dla klientów „Razem dla Planety”.
Poziomem wykształcenia kobiety już dawno przewyższyły w Polsce mężczyzn. A teraz rosnąca aktywność inwestycyjna zapewnia im coraz większy udział w gronie inwestorów.
W małej firmie roczne oszczędności uzyskane dzięki zamianie samochodów z napędem spalinowym na pojazdy w pełni elektryczne mogą wynieść 27 tys. zł – wynika z badania PSPA i EV Klub Polska.
Listopad był już trzynastym z kolei miesiącem, gdy nastroje w gospodarstwach domowych się poprawiły. Do optymizmu konsumentów przyczynił się spadek inflacji przy wciąż szybkim wzroście płac. Dla firm to pozytywna wiadomość.
Warunki rynkowe są wciąż trudne i firmy muszą się nauczyć prowadzić działalność w niesprzyjającym otoczeniu – twierdzi Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce i Regionie Europy Centralnej.
Niepewność sytuacji gospodarczej, rosnące koszty zatrudnienia, niedostępność pracowników to główne bariery ograniczające zdaniem firm ich działalność.
Przedsiębiorca, który popełni błąd w procedurze zamówień publicznych, może stracić szansę na pozyskanie kontraktu lub ujawnić ważne informacje. Przedstawiamy dziesięć pułapek, których musi unikać wykonawca, jeśli chce wygrać przetarg publiczny.
Od 1 marca 2021 r., żeby skutecznie nabyć akcje, zarówno imienne, jak i na okaziciela, trzeba dokonać w rejestrze akcjonariuszy wpisu wskazującego nabywcę, liczbę oraz rodzaj, serie i numery albo odrębne oznaczenia nabytych akcji.
Najtańszym miastem, mimo lokalnego wzrostu cen, wciąż pozostaje Damaszek. Twórcy rankingu zwracają uwagę na rosnące koszty życia na całym świecie.
Solarki, pługopiaskarki czy ciągniki z pługiem i rozsiewaczem – ciężki sprzęt jest już w całodobowej gotowości, by wyjechać na drogi.
Na ekranizację biografii cesarza Napoleona I czekałem od dawna. Napisałem o nim tyle artykułów, że mam wrażenie, jakbyśmy byli dobrymi znajomymi. Trudno się zatem dziwić, że kiedy usłyszałem, że nad fabularną biografią Napoleona pracuje sam Ridley Scott, ogarnęła mnie euforia. Czy po premierze się zawiodłem?
Odrzucenie całej, zdobywanej od Arystotelesa, przez św. Tomasza aż do nowożytności wiedzy o ludzkiej duszy i charakterze jest tak samo „otwierające przed człowiekiem nowe horyzonty”, jak dla fizyki wyzwalające byłoby zniszczenie dorobku Newtona, Faradaya i Einsteina razem wziętych.
Olga Ptak w swoich esejach o śmierci potrafi wprowadzić nas w intymną przestrzeń, w której przestajemy być intruzami czy turystami.
Czy powrót „Flashbacka”, legendarnej platformówki sprzed 30 lat, okazał się udany?
To już nie jest kwestia niszczenia debaty publicznej, siania ordynarnej nienawiści, ale destrukcji zwykłej ludzkiej uczciwości. I właśnie dlatego w sprawie hejtu wobec posłanki i minister kultury Dominiki Chorosińskiej nie mogę i nie chcę milczeć.
Rok 2023 był dla polskiej piłki fatalny pod każdym względem. Reprezentacja nie awansowała do finałów mistrzostw Europy, a PZPN uwikłany w afery kompromitował się decyzjami sportowymi.
Są fenomeny, które zdarzają się tak nagle w masowej skali, jeżeli powstaną ku temu jakieś podstawowe warunki. Co będzie dalej? Tu pojawia się znak zapytania, bo polskie zrywy miewały to do siebie, że szybko mijały - mówi prof. Piotr Sztompka, socjolog.
Wysadzenie w powietrze banku centralnego, likwidacja edukacji publicznej, zamknięcie większości ministerstw… Nie wiadomo, który z pomysłów Javiera Milei jest najbardziej szalony. Ale prawdziwa tragedia zdarzy się, jeśli żaden nie zostanie wprowadzony w życie.
Cieszę się z każdej chwili, gdy przyłapię świat na niezmienności. Wszystko wokół się zmienia, a tu proszę, pan Marian strzyże na Mokotowie od 57 lat. I bardzo się cieszę, że znów nie wolno mówić „Ciemno jak w dupie u Murzyna”. Choć tym razem nikomu nie zawadza swojska „dupa”.
Aby stać się legendą, trzeba odejść zbyt wcześnie, zostawiając świat w zadziwieniu, że to się rzeczywiście stało. Tak właśnie zrobiła Maria Callas i do dziś nie straciła statusu gwiazdy, która nadal fascynuje i zaciekawia.
Dlaczego literatura ma być komunikatywna i łatwa? To tak, jakby wszyscy mieli jeść parówki.
Trzeba wyzwolić Palestynę – od Hamasu, Islamskiego Dżihadu, skorumpowanego rządu Autonomii Palestyńskiej, od filozofii nienawiści, od żądzy krwi.
Pierwsza dziesiątka Kompasu Młodej Sztuki 2023 zdominowana jest przez artystki. Skupiają się na wątkach feministycznych, ekologicznych, mówią także o braku tolerancji, zrozumienia dla inności. Ich prace są o lękach, marzeniach, rozczarowaniach. Są głosem pokolenia.
Stworzenie słynnego miasta-ogrodu, ekstrawagancka wyprawa do Kenii, pionierskie dokonania fotograficzne, wreszcie sukces biznesowy, który okazał się przekleństwem – urodzony 160 lat temu Stanisław Wilhelm Lilpop był nietuzinkową postacią.
Ale są pytania zaskakujące. Słyszałem ich dziesiątki przez te ponad 12 lat, a że to remanent, to niektóre przypomnę.
Rzeczywistość zbudowana na dosłowności byłaby najgorszym z możliwych miejsc.
Ciąg fantastycznych przygód na krajowej siódemce kończy się apokaliptyczną wizją ataku Rosji na Polskę. Tak było w powieści Ziemowita Szczerka z 2014 r. i tak jest w przekonującej teatralnej adaptacji „Siódemki” Rafała Szumskiego.
David Ronney rekonstruuje, jaką drogę przebyły zegary, zanim zawładnęły człowiekiem.
Czasami Niemcy posuwają się nawet do tego, by przypisywać obu narodom, swojemu i rosyjskiemu, swego rodzaju duchowe pokrewieństwo. Nie można przy tym nie zauważyć, że niemiecka idea rosyjskiej duszy stanowi mieszaninę lęku i fascynacji.
Emigranci z Galicji, głównie górale z Podhala, zamieszkali w Chicago w parafiach Jackowo i Wacławowo oraz okolicach Pulaski Street. Z czasem ta dzielnica zyskała miano Polish Village (polska wioska), choć liczyła więcej mieszkańców niż większość polskich miast.
Byliśmy dumni, że jeden z nas pokazał pazur, a świat to docenił. Tym bardziej że „Weiser Dawidek” nie był książką pachnącą tandetnie komuną. Było w niej wszystko, co trzeba, brak pokory, rozliczenie z historią, trudna przeszłość ukochanego miasta.
Ryszard Kalisz: „Należy podjąć uchwałę, która stwierdza, że od początku 2017 roku Trybunał Konstytucyjny nie istniał, więc jego wszystkie wyroki powinny zostać uznane za niebyłe. Instrumenty stwierdzające, że coś było niebyłe, są dopuszczalne”.
W dyskusji o nadchodzącej reformie polskiego systemu edukacji warto wykorzystać doświadczenia programu Szkół Respektujących Prawa UNICEF.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas