Czy wójt gminy może rozdysponować rezerwę ogólną na wynagrodzenia pracowników

Czy wójt gminy może rozdysponować rezerwę ogólną na wynagrodzenia osobowe pracowników do rozdziału budżetowego 40002, paragraf 401? Umożliwiają to może regulacje tzw. tarczy antykryzysowej? To sytuacja nagła a wynagrodzenia trzeba wypłacić – pyta radny.

Aktualizacja: 23.08.2021 11:45 Publikacja: 23.08.2021 08:58

Czy wójt gminy może rozdysponować rezerwę ogólną na wynagrodzenia pracowników

Foto: Fotorzepa / Andrzej Bogacz

Warto przypomnieć oznaczenie klasyfikacji budżetowej wskazanego wydatku. Wymaga to przytoczenia regulacji prawnych rozporządzenia z dnia 2 marca 2010 r. ministra finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 z późn. zm.). I tak, wskazany w zapytaniu rozdział 40002 został oznaczony jako: Dostarczanie wody, natomiast paragraf 401 został oznaczony jako: Wynagrodzenia osobowe pracowników. Co istotne, istnienie prawnej możliwości sklasyfikowania wydatku nie oznacza jeszcze, że wójt gminy posiada prawną możliwość dokonania przesunięcia środków z rezerwy ogólnej na podane cele. W tym zakresie na szczególną uwagę zasługują bowiem regulacje prawne ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r. poz. 305).

Pozostało 86% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe