Jeżeli zostaną właściwie zrozumiane i odpowiednio wykorzystane, mogą wnieść pozytywny wkład w całościowy wynik portfela inwestycyjnego.Pod pojęciem inwestycji alternatywnych rozumie się zazwyczaj zaangażowanie kapitału poza rynkiem akcji, obligacji i klasycznych funduszy inwestycyjnych. Chodzi więc głównie o fundusze strukturyzowane (w szczególności inwestujące poza rynkiem kapitałowym), hedgingowe oraz inwestycje w nieruchomości, sztukę czy przedmioty kolekcjonerskie. Tak też podzieliliśmy dzisiejszy dodatek „Rzeczpospolitej”: zarządzane samodzielnie inwestycje na rynku ruchomości, nieruchomości, opcji i kontraktów futures, oraz inwestycje poprzez fundusze – strukturyzowane i hedgingowe, oferowane zarówno „zwykłym” klientom, jak i krezusom, obsługiwanym w ramach private bankingu. Oferta tego typu produktów rośnie z miesiąca na miesiąc, bo zainteresowanie jest spore. Dla przykładu, w Europie wartość środków zainwestowanych w robiące dziś największą karierę produkty strukturyzowane zbliża się do 10 proc. tego, co ulokowano tam w tradycyjnych funduszach inwestycyjnych. W Polsce, według szacunków, zainwestowano w ten sposób ok. 10 mld złotych. I nie ma się co dziwić: fundusze strukturyzowane oferują inwestycje na stale rosnących rynkach niedostępnych dla zwykłego śmiertelnika, w dodatku gwarantując odzyskanie zainwestowanego kapitału.
Hedging i produkty strukturyzowane.Rynek finansowy otwiera przed inwestorami nowe możliwości, wcześniej dostępne wyłącznie dla bogatych specjalistów
Rynek kapitałowy potrzebował rozwiązań, które pozwalałyby zarabiać zarówno na wzrostach, jak i spadkach. Tak powstały produkty strukturyzowane. Zarządzający nimi inwestują na kilku rynkach jednocześnie – kapitałowym, towarowym, nieruchomości i walutowym. Wzrosty aktywów nie zależą więc od aktualnej koniunktury na giełdzie. Co więcej, uczestnictwo w nich nie jest już uzależnione od zamożności klienta. By wykupić jeden z wielu oferowanych obecnie produktów strukturyzowanych – polisę Mocca, wystarczy 5 tysięcy złotych.
Zysk finansowy generowany przez produkt strukturyzowany zależy od kształtowania się wartości składników koszyka aktywów, na których taki instrument jest oparty. Mogą to być: kursy papierów wartościowych, wartości indeksów giełdowych, kursy walut obcych, ceny surowców, stopy procentowe itd. Wspomiana już Mocca powiązana jest z cenami kontraktów terminowych trzech surowców – kawy, cukru i kakao. Jeżeli na koniec 2,5-rocznego okresu inwestycyjnego ceny tych surowców będą wyższe niż w dniu rozpoczęcia inwestycji, kupujący otrzymają zwrot gwarantowanych 95 proc. kapitału powiększony o premię w wysokości od 40 do 55 proc.
Osobną kategorię stanowią fundusze hedgingowe. Stosują one szereg skomplikowanych strategii inwestycyjnych: lewarowanie, krótką sprzedaż, instrumenty pochodne, arbitraż oraz szerokie spektrum aktywów rynkowych. Inwestują na wszystkich rynkach, a w ich portfelach znajdują się surowce (ropa naftowa, gaz), metale szlachetne (złoto, srebro, pallad, platyna), metale nieszlachetne (miedź, aluminium, nikiel, cynk), płody rolne, waluty różnych krajów.