Według informacji „Rz” wczoraj w siedzibie polskiego oddziału UniCredit CAIB szef resortu skarbu Aleksander Grad i jego zastępcy: Joanna Schmid i Michał Chyczewski, spotkali się z 30 przedstawicielami największych instytucji finansowych w Polsce. Wśród nich byli m.in. zarządzający funduszami emerytalnymi CU, ING, AIG, Generali oraz największym TFI Pioneer Pekao Investment. Grad i jego współpracownicy chcieli wiedzieć, jak inwestorzy finansowi oceniają giełdową koniunkturę. Od początku roku na giełdzie panują spadki, a klienci wycofują oszczędności z funduszy inwestycyjnych. Powoduje to niewielkie zainteresowanie ofertami publicznymi. Tymczasem ten rok ma obfitować w oferty prywatyzacyjne, a oferta Zakładów Azotowych Tarnów zakończyła się połowicznym sukcesem.
– Rozmawialiśmy na temat strategii prywatyzacji, ładu korporacyjnego oraz komunikacji ministerstwa z rynkiem finansowym. Usłyszeliśmy bezpośrednio od inwestorów, jaki nastrój panuje obecnie na GPW i jak oceniają oni spółki przygotowane do prywatyzacji – mówi osoba związana z resortem skarbu.
Przedstawiciele instytucji podkreślali, że do korzystnego uplasowania emisji prywatyzowanych spółek niezbędna będzie lepsza komunikacja z inwestorami finansowymi.
Mówiono też o odwołaniu – głosami Skarbu Państwa – Raimondo Egginka z rady PKN Orlen. Aleksander Grad zadeklarował, że jest gotów poprzeć kandydaturę przedstawiciela inwestorów finansowych do rady Orlenu. – Niewykluczone, że będziemy zgłaszać Raimondo Egginka jeszcze raz, ale decyzja w tej sprawie nie jest jeszcze przesądzona – mówi Michał Szymański, wiceprezes funduszu emerytalnego Commercial Union.