Związek Banków Polskich proponuje pakiet działań, które mają na celu m.in. ochronę miejsc pracy, a także dochodów Polaków, lepsze wykorzystanie środków unijnych, wsparcie budownictwa mieszkaniowego oraz utrzymanie takiej płynności w sektorze finansowym, która umożliwiłaby rozwój akcji kredytowej.
Przygotowana przez związek lista działań jest długa. Jak twierdzi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP, ich realizacja nie byłaby kosztowna, gdyż część z nich jest już przygotowana przez rząd czy inne instytucje państwowe. – Chodzi nam także o lepsze zagospodarowanie istniejących już środków – twierdzi Pietraszkiewicz.
Część propozycji ZBP pokrywa się z tymi, które znalazły się w przygotowanym przez doradców premiera dokumencie „Działania Polski wobec kryzysu finansowego – pakiet stabilności i rozwoju”. Chodzi np. o kwestie wzmocnienia funduszy poręczeniowych i gwarancyjnych.
Związek największy nacisk położył na utrzymanie płynności w sektorze finansowym i na wsparcie budownictwa mieszkaniowego. – Chcielibyśmy też, by nadzorem były objęte wszystkie instytucje finansowe. Po tym, co się stało w Stanach Zjednoczonych, proponujemy, by pośrednicy czy doradcy finansowi działali, mając odpowiednie licencje potwierdzające ich kwalifikacje – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz.
ZBP będzie także lobbował za zwiększeniem gwarancji dla depozytów bankowych. W poniedziałek prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę, która podnosi gwarancje lokat do 50 tys. euro. – W Unii Europejskiej będą trwały prace nad podwyższeniem gwarancji do 75 – 100 tys. euro – wyjaśnia szef ZBP.