Najlepiej żyć w Vancouver

Stolica Polski daleko w tyle. W Warszawie mieszka się gorzej niż w Pradze, Budapeszcie czy Bukareszcie

Aktualizacja: 10.06.2009 14:02 Publikacja: 09.06.2009 04:25

Kanadyjski Vancouver otwiera zestawienie The Economist

Kanadyjski Vancouver otwiera zestawienie The Economist

Foto: Corbis

W rankingu Economist Intelligence Unit (ośrodek badawczy należący do tygodnika The Economist) „Miasta najlepsze do życia” uwzględniono 140 miast z całego świata.

O miejscu na liście decydowały stabilne warunki życia, opieka zdrowotna, dostęp do kultury i środowiska, oświata oraz infrastruktura. Maksymalnie można było otrzymać 100 pkt.

Warszawa znalazła się na 70. miejscu z 78,2 pkt, za Moskwą i Sankt Petersburgiem. Aż 88,2 pkt zdobył Budapeszt, co dało stolicy Węgier 55. miejsce, zaś Praga z 84 pkt znalazła się na 60. pozycji.

Najlepsze miasto do życia w Europie to Wiedeń, który zajmując drugie miejsce, został wyprzedzony tylko przez Vancouver.

Wśród krajów na pierwszy plan wybijają się Kanada, Australia i Szwajcaria. Zurych i Genewa znalazły się w pierwszej dziesiątce. Doskonały transport publiczny, opieka zdrowotna i poczucie bezpieczeństwa – tym Szwajcarzy szczycą się od lat. Z kolei masowy najazd turystów nie popsuł ocen Budapesztu ani Pragi. A Nowy Jork, miasto, które niemal każdy chciałby zobaczyć, znalazł się dopiero w drugiej połowie listy. Niestety, bezpieczeństwo nie jego jest mocną stroną.

Generalnie jednak na podstawie listy EIU można wyciągnąć wniosek, że najlepiej żyje się w krajach rozwiniętych Europy Zachodniej i regionie Pacyfiku oraz w Ameryce Północnej, ale niekoniecznie w wielkich metropoliach.

Z badania EIU wynika, że najbardziej komfortowo mieszka się w miastach średniej wielkości, o rozproszonej zabudowie (jak np. Genewa czy Helsinki). Dopiero wtedy można skorzystać ze wszystkich atrakcji kulturalnych i oferty rekreacyjnej przy równoczesnym poczuciu bezpieczeństwa.

Ale ideałów nie ma. Nawet zwycięzca – kanadyjskie Vancouver – ma swoje problemy: drobną przestępczość i niewystarczającą liczbę mieszkań o wysokim standardzie. Te dwie niedogodności spowodowały, że kanadyjski port stracił 2 punkty do idealnej setki.

Ranking EIU stanowi część większego rankingu miast według kosztów utrzymania. W ogonie wloką się biedne miasta afrykańskie i azjatyckie (badanie nie brało pod uwagę warunków życia w Afganistanie i Iraku). Ranking zamykają stolica Zimbabwe Harare i stolica Bangladeszu Dhaka. Nie najlepiej żyje się również w Lagos, Algierze, Karaczi i Katmandu.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne