Na szkolenia, gdy nie ma zamówień

Lech Kaczyński podpisał mającą obowiązywać do końca 2011 r. ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu wśród przedsiębiorstw i ich pracowników

Aktualizacja: 30.07.2009 21:26 Publikacja: 30.07.2009 13:31

Prezydent Lech Kaczyński

Prezydent Lech Kaczyński

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

- Chwała panu prezydentowi, że nie zawetował tej ustawy. Nie chcę być dziś wobec niego złośliwy - po prostu powiem: dziękujemy za to - cieszył się z decyzji Lecha Kaczyńskiego Stefan Niesiołowski z PO.

Z ustawy, będącej częścią rządowego pakietu antykryzysowego, będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa, których przychody, po 1 lipca 2008 r., spadły o przynajmniej 25 proc. w ciągu kwartału. Szacuje się, że z ustawy skorzysta 250 tysięcy pracowników.

Do końca 2010 r. ustawa będzie działać na zasadzie pomocy publicznej. W roku 2011 r. pomoc będzie już udzielana na zasadach pomocy de minimis.

Ustawa wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu na czas określony. Ta forma zatrudnienia nie będzie mogła być przedłużana powyżej okresu 2 lat. Ponadto wydłuża ona okres rozliczeniowy elastycznego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy (dla przykładu pracownik w trakcie przestojów pracuje po 6 godzin dziennie, co później odrabia w większym wymiarze).

Ustawa wprowadza także zmianę dotyczącą wypełniania czasu pracy szkoleniami w przypadku np. spadku zamówień i zmniejszenia wymiaru pracy do pół etatu. Za te szkolenia pracownikom przysługiwać będzie stypendium wysokości zasiłku dla bezrobotnych.

Rada Ministrów przyjęła ustawę 2 czerwca, 1 lipca z niewielkimi zmianami przegłosował ją Sejm. 16 lipca ustawę przyjął Senat.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje