Czołówka ekonomistów i finansistów w Warszawie

W najbliższym tygodniu w Warszawie odbędą się dwie imprezy dotyczące globalnego kryzysu, na które przyjedzie śmietanka światowych ekonomistów i przedstawicieli najważniejszych instytucji finansowych

Publikacja: 16.10.2011 14:10

Czołówka ekonomistów i finansistów w Warszawie

Foto: Bloomberg

W piątek i sobotę Narodowy Bank Polski organizuje konferencję „Ku większej integracji i stabilności Europy: Wyzwania dla Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej". Będzie to jedna z ostatnich okazji, by wysłuchać Jeana-Claude'a Tricheta w roli prezesa Europejskiego Banku Centralnego. EBC będzie reprezentował również członek zarządu Jurgen Stark, który we wrześniu zapowiedział rezygnację – jak spekulowano – w związku z dokonywanymi na dużą skalę zakupami obligacji rządowych krajów strefy euro przez bank centralny eurolandu. Komisję Europejską będzie reprezentował z kolei komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Wśród przedstawicieli banków centralnych z całego świata jest m.in. Philipp Hildebrand – prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego, mającego duże znaczenie w naszym regionie ze względu na to, że od polityki walutowej Szwajcarii zależy wartość znacznej część kredytów mieszkaniowych w takich krajach jak Polska czy Węgry.

Przedstawicielami świata naukowego na konferencji NBP będą m.in. Daniel Gros, szef Centre for European Policy Studies, Paul De Grauwe z uniwersytetu Leuven czy Charles Goodhart z London School of Economics. Z kolei sektor bankowy będą reprezentować Jacob Frenkel, szef rady nadzorczej JP Morgan Chase, jednego z największych banków inwestycyjnych (w przeszłości prezes banku centralnego Izraela) czy Thomas Mayer, główny ekonomista Deutsche Banku.

Tematami konferencji będą przyszłość strefy euro, sytuacja krajów naszego regionu, a także perspektywy europejskiego sektora bankowego.

W ostatnim czasie duże europejskie banki przeżywają ogromne trudności związane z zaangażowaniem w obligacje peryferyjnych państw strefy euro, co do których – najbardziej jaskrawy przykład to Grecja – istnieje duże ryzyko niewypłacalności. Kłopoty zachodnioeuropejskich banków przekładają się na sytuację instytucji finansowych w naszym regionie: coraz częściej mówi się np. o zmianie właścicieli niektórych banków, również w Polsce. Sektory bankowe niektórych krajów w poprzednich latach uzależniły się dość mocno od dopływu kapitału z zagranicy – uczestnicy konferencji będą zastanawiać się nad tym, jak można przeciwdziałać boomowi kredytowemu związanemu np. z zadłużaniem się w walutach obcych.

Imprezę banku centralnego poprzedzi 10. doroczna konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Gwarantów Depozytów, organizowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, która odbędzie się w środę i czwartek. Konferencja towarzyszy walnemu zgromadzeniu organizacji. Hasło konferencji to „Potrzeba wzmocnionej stabilności finansowej". Jednym z tematów będzie próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: jak radzić sobie z problemem banków „zbyt dużych, by upaść".

Wśród zapowiedzianych gości są Klaus Regling, prezes EFSF – Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej, o którym było w ostatnich dniach głośno ze względu na słowackie targi w sprawie zwiększenia możliwości finansowych EFSF czy Andrea Enria, przewodniczący EBA – europejskiego nadzoru bankowego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy będzie reprezentował John Lipsky, doradca dyrektora zarządzającego (do niedawna był pierwszym zastępcą szefa MFW), OECD – Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – Pier Carlo Padoan, zastępca sekretarza generalnego.

„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym obu konferencji.

MFW
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje