Mińsk chciał uzgodnić z międzynarodowymi instytucjami kolejny kredyt, na który dotąd MFW się nie zgodził. Jednak, ponieważ sesja w Waszyngtonie zbiegała się terminowo z wystąpieniem Łukaszenki do narodu, to urzędnicy woleli na sesję nie polecieć, lecz wysłuchać swojego prezydenta.
Jak wyjaśnia portal Chartia97 urzędnicy „stale i we wszystkim oglądają się na Łukaszenkę", więc mogli oczekiwać jakiś specjalnych wytycznych co do negocjacji z funduszem walutowym.
Tymczasem niezależni eksperci są przekonani, że nowy kredyt Białoruś dostanie tyle w wypadku przeprowadzenia rzeczywistych i głębokich reform gospodarczych.
- Przedstawiciele MFW po przeprowadzonej w marcu kontroli stanu reform na Białorusi, ocenili, że bez konkretnego programu nie ma mowy o negocjacjach i dodatkowych pieniądzach - przypomina Wadim Iosub analityk finansowy firmy Alpari w Mińsku.
- Według MFW reformy białoruskie muszą nosić charakter kompleksowy, czyli zawierać prywatyzację, liberalizację rynku pracy i inne rynkowe elementy. Jeżeli strona białoruska tego nie zaakceptuje, żadnej pomocy już nie dostanie - uważa Irina Toczicka dyrektor niezależnego Instytutu Prywatyzacji.