Wielkie rodzinne majątki są atrakcyjnym rynkiem dla wyspecjalizowanych firm i banków, które oferują usługi nastawione wyłącznie na danego klienta. Agencja Bloomberga sklasyfikowała 50 o największym powodzeniu ze 118, które przysłały własne dane oraz na podstawie przebadania bazy danych ponad 1000 takich instytucji. Przeważają firmy amerykańskie
Liczba mieszkańców świata, którzy mają co najmniej milion dolarów do zainwestowania — nie licząc ich rezydencji i kolekcji dziel sztuki — wzrosła w 2012 r. o 9,2 proc. do 12 mln. W Ameryce Płn. liczba milionerów zwiększyła się najbardziej, o 11,5 proc. do 3,73 mln. Aktywa bogaczy wzrosły z kolei o 10 proc. do 46,2 bln dolarów dzięki zyskom posiadaczy portfeli powyżej 30 mln dolarów.
Ranking dotyczy instytucji, które proponują bardzo bogatym rodzinom konkretne oferty nie tylko w zakresie zarządzania tym majątkiem, ale także inne, jak np. organizowanie zjazdów rodzinnych, szkoleń w zakresie finansów, planowanie podróży czy pomoc w zakupach. Sektor ten jest w pełnym rozkwicie, bo popyt jest większy od podaży.
Dominują Amerykanie
Nie jest zaskoczeniem że na czele listy znajdują się trzy największe banki. Pierwsze miejsce zajmuje jednak brytyjski HSBC (Private Wealth Solutions) z Hongkongu obsługujący 340 rodzin z łącznym majątkiem 137,3 mld dolarów, o 11 proc. więkzym w ciągu roku.
Na drugim miejscu znalazł się Northern Trust z Chicaco, mający wśród klientów 3457 rodzin z aktami za 112 mld dolarów (+23 proc.). Na trzecim jest Bessemer Trust z Nowego Jorku z majątkiem 77,9 mld należącym do około 2200 rodzin.