Ekonomiści czekają na to co zrobi EBC po tym, jak na ostatniej konferencji Mario Draghi zasygnalizował możliwość podjęcia dodatkowych działań w pierwszym tygodniu czerwca. Nie sprecyzował jednak jakich, w grę wchodzą m.in. obniżka stóp procentowych, wprowadzenie programu luzowania ilościowego czy programu wspierającego akcję kredytową dla przedsiębiorstw. - Przypomnijmy, że konsensus rynkowy wskazuje na cięcie głównej stopy o 15 pb do 0,10 proc. – mówi Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku. - Z podjęciem dalszych kroków Rada Prezesów chciała poczekać do publikacji najnowszych prognoz inflacji, które zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu.
Ekonomista zaznacza, że po tak jednoznacznej zapowiedzi dalszego rozluźnienia polityki pieniężnej rynek już na to zareagował – m.in. ponad dwuprocentowym osłabieniem europejskiej waluty w ciągu ostatniego miesiąca.
Jak przyznał przed miesiącem Mario Draghi to właśnie mocne euro niepokoi EBC. Jeśli Rada Prezesów zdecyduje się na podjęcie łagodniejszych działań, takich jak obniżka bazowej stopy EBC bez obniżki do negatywnego poziomu stopy depozytowej, może mieć miejsce odreagowanie ostatnich spadków. W świetle najbliższej decyzji EBC niezwykle istotne będą również publikowane we wtorek szacunkowe dane o inflacji HICP w strefie euro, która jeśli okaże się niższa od oczekiwań nasili presję na poluzowanie polityki pieniężnej.
- Jeśli tak się stanie, może dojść do umocnienia złotego oraz spadku notowań eurodolara – zaznacza Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Millennium Banku. - Zaplanowane na pierwszą połowę tego tygodnia posiedzenie RPP pozostanie natomiast bez wpływu na notowania krajowych aktywów ze względu na wysoce prawdopodobne pozostawienie bez zmian dotychczasowej retoryki komunikatu Rady, która dopiero po zapoznaniu się z najnowszą projekcją inflacji w lipcu zdecyduje o ewentualnych zmianach.