W drugim kwartale 2014 r. pojawiły się sygnały świadczące o słabnięciu tendencji wzrostowych w sektorze przedsiębiorstw – wynika z badania koniunktury NBP.
Przede wszystkim osłabło nieco tempo wzrostu przychodów firm. W drugim kwartale tego roku przychody ogółem wzrosły o 2,3 proc. w ujęciu rocznym, czyli o 0,4 pkt proc. mniej niż przed kwartałem. Jak podaje NBP, był to efekt głównie wyhamowania dynamiki sprzedaży krajowej – do 1,8 proc. z 3,2 proc. w ubiegłym kwartale. Procesu tego nie zdołało zrównoważyć nawet znaczne przyspieszenie dynamiki sprzedaży zagranicznej – do 6,9 proc., czyli o 3,3 pkt proc. większe niż w I kwartale. Co ciekawe, wzrost zanotowała m.in. większość branż eksportujących towary na rynek rosyjski, z wyjątkiem przetwórstwa owocowo-warzywnego, które odnotowało spadek eksportu o 15 proc.
Obniżyła się dynamika inwestycji przedsiębiorstw. W ujęciu rocznym do 13 proc. z 15,8 proc. odnotowanych w I kwartale. Obniżyła się także wartość kosztorysowa rozpoczętych inwestycji. NBP podkreśla, że wydatki na zakup środków trwałych w II kwartale nadal rosły w tempie dwucyfrowym, a spadek dynamiki w ujęciu kwartalnym był rezultatem głównie ograniczenia zakupów środków transportu.
W środę wskaźnik wyprzedzający PMI opublikował bank HSBC. Po sześciu z kolei miesiącach spadków wskaźnik dla polskiego przemysłu wzrósł we wrześniu do 49,5 pkt z 49 pkt w sierpniu.
– Nie zmienia to faktu, że trzeci miesiąc z rzędu wskaźnik PMI pozostał poniżej granicy 50 pkt, która oddziela wzrost aktywności od spowolnienia – zauważa Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao.