– Dla osiągnięcia prawdziwie zrównoważonego rozwoju potrzebujemy współpracy nauki, biznesu, administracji publicznej, a przede wszystkim aktywności obywatelskiej. Ten ostatni element jest, niestety, pomijany przez samych obywateli – podkreślał prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i członek Rady Programowej UN Global Compact w Polsce, który za pomocą łączy wideo łączył się z Brukseli z uczestnikami prezentacji polskiego Global Compact Yearbook. Była ona głównym punktem piątkowych obchodów Międzynarodowego Dnia ONZ.
336-stronicowy dokument, który analizuje różne elementy zrównoważonego wzrostu (m.in. odpowiedzialne inwestycje, prawa człowieka, standardy pracy i etyki w biznesie, innowacje), zwraca uwagę na kluczowe hamulce wzrostu Polski. Wśród tych problemów jest przekraczająca już 24 proc. PKB szara strefa i zagrożenie, jakie stwarza m.in. dla branży paliwowej, spirytusowej czy tytoniowej; wyzwania dla energetyki oraz kwestie ochrony środowiska czy jakości życia w polskich miastach.
„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym raportu. Część jego autorów uczestniczyła w debatach towarzyszących prezentacji raportu. Jerzy Kwieciński, były wiceminister rozwoju regionalnego, zwracał uwagę na rolę odpowiedzialnego społecznie biznesu.
– To jedyny model rozwoju dla takich firm jak nasza, które chcą działać w długiej perspektywie i w globalnej skali – mówił Sebastian Arana, prezes 3M Poland.
Prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, redaktor naukowy polskiej edycji Global Compact Yearbook 2014, przypominał trzy cechy odpowiedzialnych liderów biznesu: to ludzie otwarci na budowanie obopólnej wartości, otwarci na partnerstwa (z pracownikami, kontrahentami), którzy jednocześnie wykraczają poza granice swego sektora i poczuwają się do wspólnego dobra. Takich ludzi zrzesza działająca od 2000 r. UN Global Compact – największa globalna inicjatywa, która skupia firmy wokół idei zrównoważonego rozwoju i wypracowuje dobre praktyki działania biznesu na świecie. Global Compact skupia już 12 tys. sygnatariuszy, w tym 8 tys. firm.