Wrażliwe banki Rosji

Wśród siedmiu największych rozwijających się rynków finansowych, to banki w Rosji są najbardziej wrażliwe na sytuację zewnętrzną, ocenił S&P.

Publikacja: 19.11.2014 17:32

Wrażliwe banki Rosji

Foto: ROL

Firma ratingowa oceniła ryzyko w bankowości Brazylii, Chin, Indii, Meksyku, Rosji, RPA i Turcji.

- Widzimy, że rosyjskie banki są najbardziej wrażliwe w sytuacji, która powstała po wprowadzeniu sankcji przez Zachód oraz zmniejszeniu wzrostu gospodarczego - cytuje analityka S&P agencja Reuters.

I przypomina, że zakaz zaciągania pożyczek powyżej 30 dni w bankach zachodnich objął pięć największych instytucji finansowych Rosji, które mają ponad 50 proc. aktywów całej rosyjskiej bankowości. Agencja zauważa, że im dłużej potrwają ograniczenia w dostępie do kapitału, tym więcej u banków będzie trudności w bieżącej działalności.

„Pośrednie skutki sankcji mają długotrwały charakter. Jest to m.in. utrata zaufania inwestorów, ogóle wrażenie co do ryzyka związanego z finansowaniem rosyjskich banków, wzrost odpływu kapitału i slaby wzrost gospodarczy. To wszystko może silniej uderzyć w sektor aniżeli bezpośrednie sankcje" - piszą autorzy reportu.

S&P na ten rok prognozuje spowolnienie wzrostu do 0,3 proc. a w przyszłym 1,1 proc. Agencja zwraca uwagę, że stagnacja w lokatach osób fizycznych, ryzyka odpływu depozytów dużych klientów korporacyjnych, które były podporą płynności finansowej banków, zwiększają zależność rosyjskiej bankowości od środków z banku centralnego. Obecnie jego udział w należnościach banków stanowi 10 proc. i jest bliski poziomowi z kryzysu 2009 r (13 proc.).

„Słabe perspektywy gospodarcze doprowadzą do wzrostu złych kredytów, co nie pozostanie bez wpływu na kapitał i rentowność banków -zaznacza S&P.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem