Amerykanie liczą się ze spłacaniem długów do końca życia

Prawie co piąty Amerykanin oczekuje, że umrze z długami. Prawie połowa (43 proc.) spodziewa się, że będzie obciążona spłatami zobowiązań finansowych po skończeniu 61 roku życia.

Publikacja: 11.12.2014 15:06

Prawie co piąty Amerykanin oczekuje, że umrze z długami

Prawie co piąty Amerykanin oczekuje, że umrze z długami

Foto: Bloomberg

Takie niepokojące wyniki przynosi najnowszy sondaż przeprowadzony przez serwis CreditCards.com. na reprezentatywnej próbie tysiąca respondentów.

Zdaniem autorów badania statystyki są niepokojące przede wszystkim dla starszych osób. W grupie wyżej 61 lat aż 31 proc. badanych nie wierzy, że przed śmiercią uda im się spłacić długi – kredyty hipoteczne, pożyczki na studia i samochody oraz karty kredytowe. Te powody do obaw potwierdzają oficjalne statystyki. Według Consumer Financial Protection Bureau średnia wysokość obciążeń hipotecznych w przypadku emerytur (pow. 65 roku życia) wzrosła między 2001 a 2011 rokiem aż o 82 proc.

Dużo optymistyczniej na swoją przyszłość zapatrują się natomiast młodzi Amerykanie. Tylko 6 proc. osób w wieku 18-29 lat uważa, że nigdy nie wyplącze się z długów. Zdaniem autorów badania jest jednak w dużej mierze myślenie życzeniowe. "Niemal każda grupa wiekowa (poza najstarszymi) ma tendencję do sądzenia, że uwolnienie się od obciążeń jest kwestią krótkiego czasu" – uważa Jody Farmer, wiceprezes CreditCards.com.

W porównaniu z poprzednimi badaniami odsetek osób uważających, że odejdzie z tego świata z długami prawie się podwoił. Może mieć to jednak związek z czasem przeprowadzenia ankiety. Poprzednią przeprowadzono w maju 2013 roku, obecną – w okresie świątecznych zakupów. Tymczasem aż 38 proc. Amerykanów przyznaje, że dodatkowo zadłużyło się lub zadłuży w związku z Bożym Narodzeniem, co zmienia zasadniczo ich nastawienie w kwestii spłacenia naciągniętych zobowiązań. "Ludzie patrzą optymistyczniej na swoją przyszłość wiosną, kiedy spłacą już świąteczne długi" – dodaje Farmer. Ponad połowa badanych (55 proc.) deklaruje bowiem uregulowanie wszystkich bożonarodzeniowych rachunków ciągu miesiąca, a 74 proc. w ciągu trzech miesięcy. Tylko 5 proc. spodziewa się spłacania ich przez cały kalendarzowy rok.

Mimo sezonowości badań, ich wyniki uznano za niepojące. "Najwięcej obaw budzi odsetek ludzi, którzy twierdzą, że nigdy nie uda im się umrzeć nie pozostawiwszy po sobie żadnych długów" – uważa Christopher Viale, doradca finansowy z Cambridge Credit Counseling of Massachusetts.

Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców
Finanse
Wielkanocny rekord złota na fali bliskiego cięcia stóp przez Fed
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Finanse
Najbogatszy 1 procent Amerykanów ma prawie 45 bln dolarów