Jaki kredyt przy zakupie samochodu?

Trudno przeciętnej rodzinie wyobrazić sobie życie bez samochodu – wypady za miasto, na działkę, dojazd do pracy, czy choćby większe zakupy. W dzisiejszych czasach utrzymanie samochodu nie kosztuje dużo, pozostaje tylko kwestia zakupu – nowy, czy używany, na kredyt, czy za gotówkę. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety.

Publikacja: 12.01.2018 13:16

Jaki kredyt przy zakupie samochodu?

Foto: Peter Schreiber

Kredyt gotówkowy

 

Najłatwiejszym sposobem zdobycia pieniędzy jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Banki prześcigają się w ofertach, kuszą różnymi „bonusami” (np. brakiem prowizji, niskim oprocentowaniem, długim okresem spłaty, czy też niskimi ratami), tak, że niełatwo jest wybrać najlepszą z nich. Pamiętajmy: najtańszy kredyt gotówkowy to ten, który zapewnia najniższy, całkowity koszt spłaty. Najtrafniejszym wskaźnikiem kosztu kredytu jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Przy wyborze banku warto skorzystać z profesjonalnej, bezpłatnej pomocy oferowanej przez różne strony internetowe. Umieszczane są tam rankingi kredytów gotówkowych, kalkulatory lub porównywarki kredytowe, dotyczące ofert poszczególnych banków. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu w trakcie ubiegania się o kredyt gotówkowy, a także pieniędzy, podczas spłaty. Niektóre strony oferują gotowe formularze (wnioski kredytowe), dzięki którym można skrócić czas na uruchomienie pożyczki i uzyskać niższe oprocentowanie. Kredyty przydzielane są wyłącznie osobom, posiadającym zdolność kredytową, a ich wysokość zależy od dochodów kredytobiorcy. Do zaciągnięcia kredytu na samochód wystarczy tylko dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach.

 

Najkorzystniejsze aktualnie oferty – top 3:

1. Kredyt Gotówkowy dostępny w ofercie BGŻ BNP Paribas. Bank oferuje niskie oprocentowanie i niski koszt całkowity (RRSO kredytu wynosi tylko 9,07%). Maksymalna kwota, jaką można pożyczyć, wynosi 150 tysięcy złotych, a okres spłaty może być rozłożony nawet na 7 lat.

2. Pożyczka Internetowa z prowizją 0%, oferowana przez Alior Bank dla swoich klientów. RRSO wynosi 10,46%, a maksymalna kwota kredytu 200 tysięcy złotych (maksymalny okres spłaty wynosi w tym przypadku 5 lat).

3. Tani kredyt gotówkowy z kontem dla klientów Eurobanku. RRSO wynosi 11,61%. Maksymalna kwota pożyczki to 120 tysięcy złotych, a maksymalny okres spłaty: 9 lat. Przelew gotówki na konto można otrzymać nawet w ciągu jednego dnia.

 

Kredyty samochodowe

 

Takie zobowiązanie można zaciągnąć wyłącznie na zakup pojazdu. Kwota kredytu nie ma praktycznie znaczenia, a czas spłaty wynosi maksymalnie 10 lat. Wymagane jest zaświadczenie o zarobkach i najczęściej jakiś wkład własny, od którego wysokości zależy oprocentowanie i finalny koszt kredytu. Najchętniej banki udzielają kredytu na nowe samochody, jeżeli używane, to nie starsze niż 10-letnie w momencie zakończenia spłaty. Stosowane są różne zabezpieczenia, np. weksel in blanco, czy depozyt karty pojazdu. Dodatkowo musimy zarejestrować auto na bank lub dokonać cesji polisy AC (cesja należy do banku). Uzyskanie kredytu samochodowego trwa więc znacznie dłużej i jest bardziej skomplikowane niż w przypadku zobowiązania gotówkowego. Samochodu nie można sprzedać do momentu całkowitej spłaty kredytu, ponieważ właścicielem samochodu jest bank. Jeśli auto ulegnie wypadkowi, pieniądze z ubezpieczenia również przejdą na jego konto. W momencie przystąpienia do umowy z bankiem klient musi być już zdecydowany na konkretną markę i model samochodu oraz wiedzieć, jaką wersję wyposażenia wybiera. Warto wiedzieć, że kredyt samochodowy jest tańszy od gotówkowego. Przy zakupie nowego auta dealerzy często współpracują z bankami i oferują bardzo atrakcyjne warunki, m.in. kredyty bez odsetek, gdzie należność spłaca się w kilku ratach (np. 3 razy po 33 proc. ceny auta). Sprzedawcy pośredniczą też w załatwianiu formalności, a nierzadko kredytowi towarzyszą dodatkowe promocje – np. tańsze pakiety ubezpieczeniowe.

 

Porównanie kredytu gotówkowego z samochodowym:

 

Plusy

- mniej formalności (łatwiejsze procedury),

- szybka wypłata pieniędzy,

- elastyczne kryteria umowy oraz jej spłaty,

- brak wymaganych zabezpieczeń ze strony banku,

- otrzymana gotówka może być przeznaczona na dowolny cel (sami decydujemy, na co i w jakich ilościach wydajemy pieniądze),

- od samego początku jesteśmy jedynymi właścicielami auta i możemy go w każdej chwili sprzedać,

- kredyt konsolidacyjny może zmniejszyć spłacane zadłużenie zaciągnięte w kilku bankach,

- można zaciągnąć większą kwotę, niż zakup samochodu, a różnicę wykorzystać na opłacenie podatku, ubezpieczenia, dokonać wymaganych napraw lub przeznaczyć na dowolny cel,

- można kupić dowolny samochód – nie trzeba podawać szczegółowych danych auta w momencie składania wniosku o kredyt (można w każdej chwili zmienić decyzję, jaki samochód kupić),

 

Minusy

- klient musi mieć zdolność kredytową,

- nieco wyższe oprocentowanie (ponieważ bank nie ma żadnych zabezpieczeń na czas trwania spłaty kredytu),

- brak dodatkowych ulg i promocji, oferowanych przez dealerów nowych samochodów.

 

Przed dokonaniem wyboru konkretnego kredytu należy zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy – szybkim uzyskaniu pieniędzy na zakup samochodu, czy na niższym oprocentowaniu. Jeżeli zamierzamy kupić nowy samochód, korzystniejszy jest kredyt samochodowy. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy właścicielem owego pojazdu aż do momentu spłaty zadłużenia. Jeśli chcemy kupić samochód używany, bardziej opłaci się wziąć kredyt gotówkowy, ponieważ jest on łatwo dostępny i bardziej elastyczny.

Finanse
Kłopoty z wyborem nowych władz PFR. Brakuje chętnych
Finanse
Łatwiej o kredyty z EBI na obronność
Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców