– Staramy się dotrzeć tam, gdzie na co dzień się nie dociera, ukazać prawdziwe studium człowieka – mówi Maciej Wiktor Kornobis, koordynator przeglądu przygotowanego przez studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.
W programie znalazło się ponad 20 filmów ukazujących życie na niemal wszystkich kontynentach. Dokumenty pogrupowane są w bloki. W piątek zobaczyć można te poświęcone obrzędowości – w tym “Atani” Jacka Olędzki, jednego z najważniejszych rodzimych twórców filmów etnograficznych.
W sobotę pod hasłami “Daleko od domu?” i “Dokument/antropologia” pokazane zostaną obrazy poruszające m.in. temat tożsamości seksualnej i wpływu zagrożenia terroryzmem na styl życia. Będzie to przyczynek do dyskusji o obecności twórcy w filmie z udziałem m.in. dr. Zbigniewa Benedyktowicza.
– W pokazywanych przez nas filmach nie ma reżysera, jest realizator – osoba, która nie ocenia, nie kreuje i nie udaje, że jej obecność nie ma wpływu na rzeczywistość – mówi Kornobis.
Ostatni dzień przeglądu to okazja do zobaczenia filmów o muzyce i pamięci, związanej m.in. z przeżywaniem traumy po śmierci bliskich.