Od przestworzy do małego biura. Rekomendacje filmowe na weekend

Czy świetna „Diuna: Część druga” zabierze innym tytułom widzów? Jeśli kogoś nie wciąga wielkie widowisko science-fiction to warto zwrócić uwagę na film „Czasem myślę o umieraniu”.

Publikacja: 02.03.2024 07:04

„Diuna: Część druga”

Reż.: Denis Villeneuve. Wyk.: Timothee Chalamet, Zindaya, Javier Bardem, Rebecca Ferguson.

Ten film miał otworzyć w ubiegłym roku festiwal canneński. Producenci wycofali go, bo trwał strajk aktorów i nie mogli liczyć na odpowiednią promocję. W tej sytuacji premierę przenieśli na rok 2024. No i jest. Ocalały z rzezi swojego rodu Paul razem z matką chroni się wśród ludu Fremenów – nomadów czekających na swojego zbawcę i przywódcę. Niektórzy właśnie w Paulu widzą kogoś, kto wyzwoli Arrakis. 

W drugiej części „Diuny” Villeneuve pyta o poświęcenie jednostki dla społeczeństwa, ale też pokazuje twarze imperializmu, tęsknotę za mesjaszem i religijny fanatyzm, pyta o korupcję władzy, przypomina o… ekologii. Wszystko to, choć zamknięte jest w wielkim widowisku science-fiction, wydaje się tętnić współczesnymi problemami. Ciekawe jest i to, że pewne myślowe wyrafinowanie Villneuve’owi udało się osiągnąć w gigantycznej machinie produkcyjnej za 200 mln dolarów. Wielki atut filmu stanowi też obsada. Timothee Chalamet jest fascynujący jako Paul, Zendaya jest jak zawsze piękna, a klasą dla siebie jest Javier Bardem. Blisko trzygodzinna projekcja jest wyjątkowym widowiskiem i naprawdę nie nuży. 

Czytaj więcej

Diuna 2: Arcydzieło na pustyni

Będzie wielki przebój kasowy? Niewątpliwie. Już podczas pokazów przedpremierowych „Diuna 2” zarobiła 12 mln dolarów (w przypadku pierwszej części „Diuny” było nie niespełna 6 mln.), a 95 proc. widzów, którzy wyrazili swoją opinię w portalu Rotten Tomatoes uznało film za znakomity. Według wstępnych prognoz film Villeneuve’a może w ciągi swojego pierwszego weekendu w kinach zarobić ok. 80 mln dolarów.

„Czasem myślę o umieraniu”

Reż.: Rachel Lambert. Wyk.: Daisy Ridley, Dave Merheje, Parvesh Cheena.

Bohaterka filmu jest introwertyczką, osobą, która z trudem nawiązuje kontakt z innymi ludźmi. Ten stan musi prowadzić do depresji. Każdy dzień Fran jest taki sam. Samotne śniadanie, biuro, w którym siedzi przy komputerze i tylko z daleka obserwuje „życie towarzyskie” i przyjaźnie innych pracowników. Potem w domu jakaś gotowa obiadokolacja wrzucona do mikrofalówki. I przychodzące w wyobraźni kolejne sceny, w których ona sama umiera. W różny sposób. Raz grozi jej wąż boa, raz ginie w wypadku samochodowym, raz jej martwe ciało leży na plaży, a najczęściej „porywa” ją dźwig pracujący za oknem, przez budynkiem, w którym mieści się jej biuro. Tak jest do chwili, gdy w biurze zjawia się nowy pracownik, też trochę przez życie przetrącony, po dwóch rozwodach, ale wciąż wierzący, że coś dobrego mu się może przydarzyć.

„Czasem myślę o umieraniu” jest filmem o osobie wycofanej, na skraju poważnej depresji. Ale Rachel Lambert nie idzie tropem von Triera z „Melancholii” czy Zellera z „Syna”. Próbuje zmierzać do happy endu. Pokazuje jak Robert powoli przedziera się przez skorupę samotności Fran, jak z kolei w niej rodzi się potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem. Lambert opowiada tę historię powoli, chwile samotności ciągną się, na ekranie czuje się pozbawioną jakiejkolwiek nadziei powtarzalność życia Fran. Tym bardziej potem widz kibicuje nieśmiałym próbom zburzenia tej szklanej szyby, która oddziela bohaterkę filmu od reszty świata. Lekarstwem dla człowieka jest drugi człowiek? Cóż, nie zawsze tak w depresyjnych stanach jest, ale warto w to wierzyć. No i warto zobaczyć Daisy Ridley, w kreacji zupełnie innej niż w serii „Gwiezdnych wojen”. 

„Diuna: Część druga”

Reż.: Denis Villeneuve. Wyk.: Timothee Chalamet, Zindaya, Javier Bardem, Rebecca Ferguson.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Czy Joker znów podbije Wenecję?
Film
Jakie gwiazdy pojawią się na festiwalu filmowym w Wenecji
Materiał Promocyjny
Film to sport drużynowy
Materiał Promocyjny
120. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi i premiera srebrnej monety kolekcjonerskiej dedykowanej twórczości Gombrowicza
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Film
Przeboje lipca. Na co chodzimy do kina?