Nagroda dla filmu "Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz. Opowieść o kobiecie niezwykłej"

Krakowski Festiwal Górski to unikalne wydarzenie, łączące kulturalne, sportowe i turystyczne aspekty gór. W tym roku pokazano na nim ponad 40 filmów z całego świata. W czasie festiwalu i po jego zakończeniu widzowie mogli głosować na najlepszy, według nich, film.

Publikacja: 28.01.2024 11:34

Nagroda dla filmu "Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz. Opowieść o kobiecie niezwykłej"

Foto: materiały prasowe

Tym razem ich uznanie zdobyła opowieść o Wandzie Rutkiewicz. - Wydaje się, że wszyscy wiedzą kim była Wanda — mówi współproducentka filmu Edyta Łysiak. - Tymczasem nie jest to już takie oczywiste dla pokolenia dzisiejszych 30 latków. Dlatego warto opowiadać o niej. Rutkiewicz to trzecia kobieta i pierwsza Europejka na Mount Everest i pierwsza na K2. Tak naprawdę to także pierwszy film o Wandzie — kobiecie — mówi Malwina Kiepiel — pomysłodawczyni filmu. Do tej pory opowiadano o niej jako himalaistce i alpinistce, my opowiedzieliśmy o Jej zmaganiach z życiem, lękach, radościach i nie łatwej drodze na szczyty, cenie jaką za to płaciła.

Kolejna nagroda publiczności dla filmu "Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz. Opowieść o kobiecie niezwykłej"

- To już kolejna nagroda publiczności poważnego festiwalu o górach jaką otrzymuje ten dokument. To dla nas ważne — bo dla twórców — mówi reżyser Bartosz Kowalski. - Chyba bardziej od opinii jury liczy się głos tych, dla których ten film robimy - dodaje.

W filmie opowiadają o Rutkiewicz jej przyjaciele i bliscy ale nie brakuje także głosów krytycznych. Dziś pewnie byłaby celebrytką - wtedy prawie wszystko musiała organizować sama.

„Z góry widać lepiej” to dokument, który nie był tworzony „na kolanach” jak często są ostatnio realizowane dokumenty. To dokument rzetelny pokazujący kobietę ważną dla  historii Polski.

Recenzja filmu autorstwa jednego z widzów festiwalu

Fragment recenzji filmu napisanej przez jednego z widzów festiwalu:

„To, co fascynuje najbardziej w postaci p. Wandy to głębia spojrzenia na rzeczywistość, filozoficzne przemyślenia dotyczące symboliki gór i rywalizacji oraz przy tym wszystkim postawa pełna godności i mądrości. Rywalizacja u Wandy nie jest żadnym motywatorem, w przeciwieństwie do mężczyzn. Osiągnięcie celu jest dla p. Rutkiewicz duchową wyprawą. Niesamowite, jak bardzo Jej wspinanie różni się od wspinania mężczyzn. Polecam każdemu!”

Patronem medialnym filmu była redakcja „Rzeczpospolitej”. Producentem filmu jest firma AUREL.

Film można obejrzeć na platformie VOD.TVP.PL.

Film
Zbrojmistrzyni w filmie "Rust" skazana na 18 miesięcy więzienia
Film
„Perfect Days” i "Anselm" w kinach. Wim Wenders uczy nas spokoju
Film
Zmarła Eleanor Coppola, reżyserka i żona reżysera
Film
Te filmy ubiegają się o 100 000 zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA 2024
Film
Rekomendacje filmowe na weekend. W poszukiwaniu wartości: Ameryka, Europa, Azja